Ten obszar działalności służbowej jest stale rozwijany, co skutkuje realizacją kolejnych projektów i pozyskiwaniem nowych partnerów do współpracy. Znaczące miejsce znajduje tu współpraca z Państwową Służbą Graniczną Ukrainy prowadzona samodzielnie lub przy wsparciu Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM).
Wczoraj, 24 listopada 2011 roku działalność ta została sfinalizowana podpisaniem Planu współpracy na 2012 rok z Akademią Narodową Państwowej Służby Granicznej Ukrainy im. Bohdana Chmielnickiego w Chmielnickim.
Podpisany przez Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Pana płk. SG Andrzeja Rytwińskiego i Rektora Akademii Narodowej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy generała lejtnanta Waleriya Rajko Plan współpracy w obszarze analizy kryminalnej otwiera nowe możliwości szkoleniowe zarówno przed Centrum Szkolenia SG, jak również ukraińską Akademią, określa główne kierunki i wspólne przedsięwzięcia, które Strony zrealizują w przyszłym roku.
Wizyta delegacji ukraińskiej poświęcona była zacieśnianiu współpracy i wzajemnych kontaktów. Delegacji, której przewodniczył Rektor Akademii Narodowej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Pan generał lejtenant Waleriy Rajko towarzyszyli: Naczelnik Katedry Analizy Kryminalnej i Zabezpieczenia Operacyjno-Technicznego Akademii Narodowej PSGU pułkownik Yuriy Lytvyn, Naczelnik Wydziału Analizy Kryminalnej Zarządu Analizy Kryminalnej i Zabezpieczenia Informacyjno-Analitycznego Departamentu Działalności Operacyjnej Administracji PSGU Andriy Treus, specjalista projektów Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji Pani Iryna Bilokin i ekspert IOM Pan Mirosław Janicki. Stronę polską reprezentowali: Kierownik Zakładu Organizacji Dydaktyki ppłk SG Sławomir Różycki, ekspert ds. przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej i przeciwdziałania terroryzmowi Zakładu Prawa mjr SG Robert Leonowicz i Naczelnik Wydziału Prezydialnego kpt. SG Aneta Wojtanowska-Zimoń.
W pierwszej części wizyty Komendant płk SG Andrzej Rytwiński bardzo szczegółowo zaprezentował działalność Centrum, strukturę i model szkolenia obowiązujący w Straży Granicznej. W zainteresowaniu gości pozostawały również kwestie związane z rozwojem zawodowym funkcjonariuszy i możliwościami w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Sporo miejsca poświęcono także współpracy międzynarodowej i zrealizowanym dotychczas projektom na rzecz innych państw. Zaprezentowano i omówiono także działalność wydawniczą Centrum.
Ważnym elementem wizyty była prezentacja bazy szkoleniowej i wyposażenia szkoły. Goście zwiedzili pracownie i laboratoria kryminalistyczne, centrum szkolenia na pokładach statków powietrznych i bezpieczeństwa w komunikacji.
Była to pierwsza wizyta Rektora Akademii Narodowej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w kętrzyńskiej szkole Straży Granicznej. Korzystając z okazji Komendant Centrum podziękował Pani Irynie Bilokin za dotychczasową współpracę i wspieranie działalności Centrum w kontaktach z Międzynarodową Organizacją do spraw Migracji oraz realizację wspólnych projektów na rzecz służb granicznych Ukrainy.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz