Podsumowaliśmy miniony rok

W piątek odbyło się roczne podsumowanie pracy braniewskiej jednostki policji. W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. kryminalnych, starostwa powiatu braniewskiego wraz z przedstawicielem ds. zarzadzania kryzysowego, burmistrz Braniewa i prokurator Prokuratury Rejonowej w Braniewie.

 

Braniewscy policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na terenie powiatu braniewskiego w 2010 r. Miniony rok wytężonej pracy przyniósł efekty. Nadal jesteśmy jednostką, która pomimo kadrowych niedoborów, utrzymuje wysokie i bardzo wysokie wyniki w zakresie wykrywalności sprawców z najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa kategorii przestępstw. Ogólna wykrywalność przestępstw kryminalnych w 2010 r. zanotowana na poziomie 85,7 % (przy średniej wojewódzkiej 71, 6 %) plasuje nas na drugiej pozycji w województwie. Sprawcy wszystkich przestępstw popełnionych z kategorii rozboje i uszkodzenia ciała zostali wykryci. W kategorii przestępstw z kategorii bójki pobicia skuteczni byliśmy w 90,9 %. Podnieśliśmy w ubiegłym roku swoją skuteczność w wykrywalności kradzieży z włamaniem (66,7% z 46,9%). Nadal pracować będziemy nad lepszą skutecznością w ujawnianiu sprawców przestępstw kradzieży, gdzie odnotowaliśmy nieznaczny, bo 4 % spadek wykrywalności (z 56,5 % na 52,6%). Ponadto podejmowaliśmy ponownie do prowadzenia sprawy umorzone wcześniej z powodu niewykrycia sprawców przestępstw. Wykryliśmy ponad 20 % takich spraw.

 

Nasze działania przebiegają na kilku płaszczyznach. Policjanci, którzy są na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu wykonali blisko 6 tysięcy służb (5.787) i podejmowali ponad 5 tysięcy interwencji (5.071), w tym 1077 interwencji domowych i 2813 w miejscach publicznych. Na przyszły rok przechodzi również zobowiązanie do krótszego czasu reakcji na zgłaszane zdarzenie – w obszarze miejskim na większość zgłoszeń reagowaliśmy w czasie 8 minut. Mieszkańcy terenu, zwłaszcza miejscowości położonych na krańcach powiatu musieli czekać na policyjny patrol dwukrotnie dłużej. Średni czas dotarcia policjantów na miejsce zgłoszenia w terenie wyniósł 17 minut i jest to jeden z priorytetów, który będzie realizowany w 2011 roku.

Nasze działania w  zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ukierunkowane nie tylko na dyscyplinowanie uczestników ruchu drogowego, ale promujące prewencję już wśród najmłodszych naszych mieszkańców, przyniosła efekty w zmniejszeniu ilości wypadków drogowych, również tych ze skutkiem śmiertelnym. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 44 wypadki drogowe (w ubiegłym roku 51), w tym 3 ze skutkiem śmiertelnym ( w 2009 r. 7 wypadków). Jak wynika z analizy, nadal najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Pomimo satysfakcjonujących wyników osiąganych w kategoriach „policyjnych”, jak podkreśla komendant braniewskich policjantów insp. Grzegorz Sieński, dla nas najważniejsza zawsze pozostanie społeczna ocena naszej pracy, o co poproszeni zostali zaproszeni na odprawę przedstawiciele samorządów braniewskich i współpracującej z jednostką Policji Prokuratury Rejonowej.  Ponadto o opinię na temat jakości naszej pracy będziemy pytać się Państwa, kontynuując w tym roku ankietyzację mieszkańców powiatu braniewskiego.

W rocznej odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. kryminalnych podinsp. Andrzej  Zielonka, prokurator Prokuratury Rejonowej w Braniewie Leszek Gabriel, starosta powiatu braniewskiego Krzysztof Kowalski, burmistrz Braniewa Henryk Mroziński i Władysław Kołakowski specjalista ds. zarządzania kryzysowego braniewskiego starostwa.

Źródło: Policja Braniewo

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz