W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej z gen. bryg SG Markiem ADAMCZYKIEM na czele, Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej Frontex, którą reprezentował Pan Jeff SCHLENTZ oraz eksperci z Finlandii, Rumunii, Estonii, Łotwy, Bułgarii, Litwy i Grecji. Fińska Straż Graniczną i Przybrzeżną reprezentował Zastępca Dyrektora Akademii Straży Granicznej i Przybrzeżnej Pan ppłk Janne Mattila.
W trakcie kończących się dziś warsztatów uczestnicy omówili komponenty wybranych narodowych modeli Zintegrowanego Zarządzania Granicami w Państwach Członkowskich UE. Drugim, wiodącym tematem warsztatów był mechanizm działania Zespołów Szybkiej Interwencji RABIT(Rapid Border InterventionTeams) jako narzędzia Zintegrowanego Zarządzania Granicami, a także opracowanie planu operacyjnego z wykorzystaniem Zespołów RABIT na poziomie krajowym.
Zorganizowane w kętrzyńskiej szkole Straży Granicznej warsztaty były kontynuacją nawiązanej w 2008 roku współpracy pomiędzy polską Strażą Graniczną i fińską Border and Coast Guard, której jedną z form są wspólne szkolenia głównie z zakresu Zintegrowanego Zarządzania Granicami.
Ścisła współpraca z naszym północnym partnerem zaowocowała szeregiem wspólnych przedsięwzięć, wśród których wystarczy wymienić: spotkanie przedstawicieli polskiej SG i fińskiej BCG w styczniu 2008 r. w Finlandii, którego celem było uszczegółowienie obszarów współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy ośrodkami szkolenia, wizytę studyjną delegacji fińskiej w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie w tym samym roku, udział słuchaczy kursu oficerskiego w „międzynarodowym module szkoleniowym” poświęconym problematyce zarządzania granicą (listopad 2008, Imatra) czy też udział w wizycie studyjnej wykładowców Centrum Szkolenia SG w Imatrze w grudniu 2008 roku, w trakcie której zapoznano się z elektronicznym systemem nadzoru lądowego odcinka granicy oraz analizą ryzyka i systemem dowodzenia.
W ramach kontynuacji wspomnianej współpracy w ubiegłym roku wykładowcy Centrum Szkolenia SG dwukrotnie wyjeżdżali do Finlandii, gdzie w Akademii w Espo i Imatrze mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach oraz prowadzić wykłady z zakresu Integrated Border Management. Dotychczas wszystkie szkolenia w ramach współpracy z Finlandią odbywały się u naszego partnera.
Na godzinę 16.30 zaplanowane zostało podsumowanie warsztatów, w trakcie których zostaną wręczone uczestnikom certyfikaty.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz