Organizatorem uroczystości, będącej częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, jest Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w tym doniosłym wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu – Piotr Żuchowski, Prymas Polski – Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Józef Kowalczyk, a także przedstawiciele Prezydenta RP oraz Sejmu RP. Akt nadania odbierze dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – Szymon Drej.
Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. Do elitarnego grona mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
Na prestiżowej liście znajdują się – prócz Pól Grunwaldzkich – także m.in. Wzgórze Katedralne we Fromborku (od 1994 roku) oraz Kanał Elbląski (od stycznia 2011 roku).
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz