Polacy zasmakowali w Morawach Wschodnich

Region turystyczny Morawy Wschodnie (południowo-wschodnia część Republiki Czeskiej) staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek polskich turystów. Liczba gości zPolski w pierwszym kwartale roku 2014 wzrosła o ponad czterdzieści procent, w porównaniu zpierwszym kwartałem roku 2013, a w roku 2013 niemal o siedemdziesiąt procent, w porównaniu zrokiem 2012.

 

Morawy Wschodnie to region niezwykle  atrakcyjny turystycznie. Znajdziemy tu zabytki wpisane na listę UNESCO, malowniczą architekturę ludową, urodzajne winnice, barwny folklor, piękne pałace i zamki i słoneczną pogodę.

 

Polecamy odwiedzić zabytkowe miasto Kroměříž. Tutejszy renesansowy pałac był do roku 1948 rezydencją arcybiskupów ołomunieckich. Razem z wczesnobarokowym Ogrodem Kwiatowym i Ogrodem Pałacowym znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Warto popłynąć w rejs kanałem wodnym Tomasza Baty, założyciela słynnej firmy obuwniczej, z którym wiążą się dzieje miasta Zlina. Wzdłuż kanału wiedzie trasa rowerowa, można więc zabrać rowery na łódź i połączyć rejs z poznawaniem okolicy na rowerze.

 

W Luhačovicach, perełce uzdrowisk morawskich, możemy podziwiać secesyjne budynki z początku XX wieku, dzieło znanego architekta Dušana Jurkoviča, słynną kolumnadą i delektować się leczniczą wodą źródlaną.

 

W Rožnovie pod Radhoštěm znajdziemy najstarszy skansen w środkowej Europie. Odbywają się tu najróżniejsze imprezy folklorystyczne, na przykład Święto Rožnova czy Jarmark Wołoski.

 

 Miłośnikom pięknej architektury polecamy zwiedzić pałac Buchlovice. Ten klejnot architektoniczny w stylu baroku włoskiego otacza wspaniały ogród tarasowy i park angielski.  Jednym z symboli pałacu są fuksje, których tutejszy zbiór liczy 1200 rodzajów.

 

Velehrad należy do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych  w Czechach.  Związany jest z misjonarską działalnością w IX wieku Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego. Jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie, którym papież Jan Paweł II ofiarował Złotą Różę.

Anna Gruszczyńska

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz