Policja ostrzega – uważajmy na zwierzęta leśne!

  Od początku roku na drogach powiatu braniewskiego doszło już do kilku zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Apelujemy o ostrożność i nie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, przede wszystkim na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię jest bardzo duże oraz w porze nocnej, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona.

Szansa na napotkanie zwierzyny dzikiej na drogach naszego powiatu jest bardzo duża, gdyż wiele kilometrów dróg biegnie przez obszary zalesione lub w bliskim ich sąsiedztwie. Ryzyko napotkania zwierząt dziko żyjących zwiększa się po zachodzie słońca, gdyż to wtedy zwierzęta są bardziej aktywne i spędzają czas na poszukiwaniu pożywienia. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na pobocza jezdni, gdyż trasy wędrówek zwierząt bardzo często przecinają ciągi komunikacyjne.

Przekonała się o tym 56-letnia kierująca pojazdem Opel Meriva, której nie udało się uniknąć zderzenia z dzikim zwierzęciem. We wtorek (21.03) wcześnie rano w pobliżu m. Garbina kierującej wprost pod koła pojazdu wtargnęła sarna, w wyniku czego doszło do kolizji drogowej. Niestety potrącone zwierzę nie przeżyło. Na szczęście podróżująca kobieta nie odniosła żadnych obrażeń.

Zwracajmy uwagę na znaki i dostosowujmy prędkość do panujących warunków. Bardzo często przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest właśnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze. Zwolnijmy na drogach znajdujących się w pobliżu terenów zalesionych.

Pamiętajmy, że zdarzenie ze zwierzęciem może być bardzo niebezpieczne. Może wyrządzić szkody nie tylko materialne, ale również zdrowotne dla uczestników ruchu drogowego.


 

Jak postępować, gdy doszło do kolizji z dzikim zwierzęciem:

  • Należy zabezpieczyć i oznaczyć miejsce zdarzenia, tak aby zapewnić bezpieczeństwo swoje i potrąconego zwierzęcia – najlepiej zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,

  • Bezwzględnie, każdorazowo należy zawiadomić służby i poinformować o miejscu i okolicznościach zdarzenia,

  • Nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować,

  • Nie wolno zbliżać się do potrąconego zwierzęcia, bo jest to niebezpieczne.

Radosław Ulewicz

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz