Międzynarodowe szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu twinningowego "Strengthening the rule of law – Border and Boundary Police" (Action Plan on Integrated Border Management-Phase) i prowadzone było w siedmiu największych przejściach granicznych Kosowa położonych na granicy z Serbią, Macedonią, Albanią i Czarnogórą oraz w międzynarodowym porcie lotniczym w Prisztinie.
Nasi eksperci, w oparciu o przygotowany wcześniej „Praktyczny podręcznik dokonywania odprawy granicznej”, zapoznawali funkcjonariuszy Policji Granicznej Kosowa z wieloma aspektami dokonywania odpraw granicznych osób i środków transportu w przejściu granicznym. Szczególny nacisk został położony na praktyczne stosowanie zasad i czynności obowiązujących w trakcie dokonywania odprawy granicznej, zasad stemplowania dokumentów podróży, odprawę graniczną różnych rodzajów środków transportu oraz zasady i tryb postępowania z podróżnymi nie spełniającymi warunków wjazdu.
Łącznie polscy eksperci przeszkolili 84 funkcjonariuszy Policji Granicznej Kosowa.
Polska Straż Graniczna uczestniczy jako partner Rządu Wielkiej Brytanii, reprezentowanego przez Northern Ireland Cooperation Overseas (NI-CO) w projekcie dla Kosowa. W ramach prowadzonej współpracy na początku czerwca 2010 r. w siedzibie Centrum Szkolenia Straży Granicznej i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG przebywała delegacja kosowskiej Policji, która zapoznawała się z praktycznym stosowaniem prawa UE i Schengen na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz