– Mogliśmy przyjrzeć się z bliska wielu aspektom funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych, zarówno tym pozytywnym, jak i negatywnym. Mamy nadzieję, że przełoży się to na rozwój ekonomii społecznej w powiecie braniewskim, który naszym Inkubatorem wspieramy od stycznia 2013 roku – dodaje Jerzy Butkiewicz.
Ekonomia społeczna Trójmiasta, Wąbrzeźna i Bydgoszczy
A na trasie przedsiębiorstw marcowej wizyty była m.in. Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (www.gfis.pl), której kierunkowa działalność dotyczy domów dla dzieci, kreowania przedsiębiorczości młodzieżowej, rozwoju lokalnych wspólnot, wolontariatu i edukacji. Organizacja zaprezentowała ciekawy pomysł na współpracę z lokalnym samorządem, gdzie w ramach partnerstwa realizuje projekty wspierające bezrobotną młodzież, pochodzącą z domów dziecka.
Kolejnym punktem programu była Gdańska Spółdzielnia Socjalna, której kierunkowa działalność dotyczy: Inkubatora Ekonomii Społecznej, usług remontowych, biurowych, porządkowych i cateringu, (www.gss.org.pl). Pozarządowcy zwiedzili też gdyńską Spółdzielnię Socjalną „Razem” zajmującej się cateringiem i obsługą imprez okolicznościowych (www.spoldzielnia.razem.org). Oba przedsiębiorstwa zaczynały w trudnych warunkach, mimo to znalazły swoje miejsce na rynku, z powodzeniem realizują zaplanowane przedsięwzięcia. Nie obeszło się jednak bez trudności, o których uczestnicy wyjazdu mieli okazję osobiście zapytać podczas dyskusji. Na zakończenie wizyty w gdańskiej spółdzielni uczestnicy mieli okazję dokonać degustacji wyrobów gastronomicznych.
Przystanek w Wąbrzeźnie to z kolei wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Działalność kierunkowa stowarzyszenia dotyczy: funkcjonowania Zakładu Aktywności Zawodowej Kręgielnia „Mango”, prowadzonego w ramach działalności gospodarczej stowarzyszenia. Po wykładzie dotyczącym działalności organizacji uczestnicy wyjazdu mogli skorzystać z usług placówki: godzinna atrakcja gry w kręgle, bilard oraz rozmowy i odpowiedzi na zadane pytania.
Kolejny dzień wyjazdowej edukacji to wizyta w Spółdzielni Socjalnej „Bydgoszczanka”, której działalnością kierunkową są roboty remontowo-budowlane, porządkowe i ogrodnicze (www.bydgoszczanka.eu). W tym przypadku słuchacze mogli poznać kulisy kłopotów spółdzielni zorganizowanej przez władze samorządowe miasta Bydgoszczy poprzedniej kadencji, lecz pozbawionej wsparcia ze strony aktualnych władz. Wizyta pozwoliła przyjrzeć się, jak ważnym elementem funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej jest współpraca z JST.
Ostatnim punktem wyjazdowej sesji była wizyta w Stowarzyszeniu „Solidarni Plus”, którego działalnością kierunkową jest prowadzenie Ośrodka Terapeutycznego i Readaptacyjnego dla Uzależnionych, Chorych i Niepełnosprawnych, hodowla zwierząt, uprawa oraz przetwórstwo warzyw i owoców. „EKO Szkoła Życia” (www.ekosz.republika.pl) to bardzo ciekawy przykład funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego, dywersyfikacji działań, dostosowywania się do możliwości i potrzeb rynku.
Wizyta zorganizowana została przez Stowarzyszenie ESWIP w ramach projektu „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Stowarzyszenie ESWIP
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz