Powołanie doktora

Dr hab. n. med. prof. UWM Krzysztof Henryk Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym został dziś powołany przez Panią Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę do pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej na okres 5 lat.  Zastąpił na tym stanowisku prof. dr. hab. n. med. Mariusza Szutę, ordynatora Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Prof. Krzysztof Dowgierd jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej,  uznanym fachowcem w zakresie rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci i dorosłych.

Od 2008 r. pracuje w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jako koordynator Centrum Wad Twarzoczaszki oraz kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży. Stworzył podstawy do interdyscyplinarnego leczenia pacjentów. Dzięki jego inicjatywie Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jedynym w Polsce ośrodkiem eksperckim chorób rzadkich rejonu głowy i szyi w zakresie CRANIO, jest również w Europejskiej Sieci Referencyjnej ERN-CRANIO. 

 

Pan Profesor współpracuje już z Ministerstwem Zdrowia w ramach Rady Naukowej ds. Chorób Rzadkich przy Ministrze Zdrowia. Jest również pracownikiem naukowym Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na bazie Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży. Realizuje liczne szkolenia, wykłady i warsztaty dla lekarzy stomatologów i chirurgów szczękowo-twarzowych o zasięgu ogólnopolskim. Jego techniki operacyjne i stosowane metody leczenia oparte o najnowsze technologie medyczne znajdują uznanie nie tylko w ośrodkach w Polsce, ale również za granicą. Stąd jest często zapraszamy do innych ośrodków w kraju i za granicą oraz odwrotnie – lekarze z innych ośrodków (również zagranicznych) są częstymi gośćmi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, uczestnicząc z Panem Profesorem w zabiegach operacyjnych. 

 

Prof. Krzysztof Dowgierd jest pionierem kompleksowego, zespołowego podejścia do leczenia wad twarzoczaszki u dzieci, ale jednocześnie kompleksowego leczenia urazów, nowotworów i innych schorzeń szczękowo-twarzowych u osób dorosłych. Jego praca koncentruje się na interdyscyplinarnej współpracy specjalistów oraz nowoczesnych technologiach, takich jak wirtualne planowanie operacyjne i mikrochirurgia rekonstrukcyjna. Jego celem jest poprawa jakości życia pacjentów oraz rozwój nowoczesnych metod chirurgicznych, które przynoszą długoterminowe korzyści dla dzieci z wadami twarzoczaszki. Pan Profesor charakteryzuje się ogromną wiedzą i umiejętnościami medycznymi, ale też tzw. miękkimi, co pozwala na budowanie zespołów i konsyliacyjne rozwiązywanie ewentualnych problemów.  

 

 - Jesteśmy dumni jako Zespół Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, że wiedza, doświadczenie i kompetencje naszego Profesora Krzysztofa Dowgierda będą mogły być wykorzystywane na rzecz rozwoju opieki nad pacjentami w Polsce. To dla nas zaszczyt – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

 

Do zadań Konsultanta Krajowego należy m.in.

- wykonywanie zadań opiniodawczych, doradczych i kontrolnych dla organów administracji rządowej, podmiotów tworzących w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta;

-  prowadzenie nadzoru nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego i szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia;

- udział w pracach komisji i zespołów powoływanych w celu realizacji polityki zdrowotnej;

- sporządzanie opinii dotyczących doskonalenia zawodowego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia;

- sporządzanie opinie dotyczących realizacji szkolenia podyplomowego i specjalizacyjnego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w zakresie wynikającym z określonego programu kształcenia oraz sprawuje nadzór nad ich merytoryczną realizacją;

- prognozowanie potrzeb zdrowotnych w reprezentowanej przez niego dziedzinie medycyny;

-  opiniowanie na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, pod względem merytorycznym oraz celowościowym projektów aktów prawnych.

Agnieszka Deoniziak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz