Pożar w Muzeum Mikołaja Kopernika – to tylko ćwiczenia!

W poniedziałek, 29 listopada br. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażacy – ochotnicy z OSP Frombork uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno – bojowych przeprowadzonych w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Ćwiczenia zrealizowane zostały przez pracowników muzeum przy udziale funkcjonariuszy komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Na miejsce ćwiczeń wybrano dawny pałac biskupi, który położony jest na Wzgórzu Katedralnym. Obiekt mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum Mikołaja Kopernika. Na miejscu pozorowanego pożaru poddasza jako pierwsi przybyli strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej we Fromborku, którzy rozpoczęli działania ratownicze. Strażacy OSP zostali wsparci przez zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało pięć pojazdów straży pożarnej.

System sygnalizacji pożarowej skutecznie powiadomił pracowników o powstałym zagrożeniu pożarowym w części poddasza obiektu muzealnego. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej pracownicy przeprowadzili ewakuację oraz zabezpieczyli teren wokół obiektu. Strażacy oprócz gaszenia pożaru, musieli odnaleźć poszkodowanego, który został ewakuowany na zewnątrz ze strefy pożarowo niebezpiecznej. Dodatkowym wyzwaniem było bezpieczne wprowadzenie wozów strażackich przez bramę na dziedziniec Wzgórza Katedralnego. W trakcie ćwiczeń sprawdzono możliwości pojazdów specjalnych w postaci podnośnika hydraulicznego oraz autodrabiny pożarniczej. To kolejne ćwiczenia realizowane przez strażaków w ramach doskonalenia zawodowego na obiektach zewnętrznych.

Źródło: KP PSP Braniewo

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz