Pożyczka dla studenta - jak i gdzie można ją dostać?

Czy student może otrzymać pożyczkę? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Duża część instytucji finansowych nie dyskryminuje osób, które jeszcze się uczą. Zobacz jakie warunki należy spełnić i z czym wiąże się pożyczka studencka.

Czym jest pożyczka dla studenta?

Studenci są już osobami dorosłymi i udziela się im pożyczek na takich samych zasadach jak innym osobom. Wyjątek od tej zasady stanowią kredyty studenckie. To specjalne kredyty preferencyjne, których dzięki wsparciu państwa udzielają banki. Są wypłacane w comiesięcznych transzach i spłaca się je dopiero po studiach.

Nie jest to jednak szybka pożyczka, którą można dostać przykładowo na opłacenie warunkowego zaliczenia semestru. Uzyskanie kredytu studenckiego nie jest tak proste, jak otrzymanie zwykłego kredytu gotówkowego czy pożyczki.

Warunki pożyczki studenckiej


Jak już wspominaliśmy nie ma żadnych specjalnych warunków, by określić daną pożyczkę jako studencką. To po prostu każda pożyczka, którą otrzyma student.

Większość pożyczek pozabankowych jest dostępnych od 22 roku życia. Z łatwością można jednak znaleźć takie firmy, które udzielają pożyczek już od pełnoletności. Co ciekawe, właściwie żaden bank nie zastrzega, że do uzyskania kredytu gotówkowego konieczny jest wiek wyższy niż 18 lat.

Ograniczenie wiekowe obowiązuje, bo instytucje finansowe zakładają, że młode osoby nie posiadają jeszcze wystarczającego doświadczenia w zarządzaniu swoimi finansami i mogą mieć w związku z tym problem ze spłatą zobowiązania. W dodatku osoba, która ma 18 czy 19 lat nie posiada jeszcze zapewne historii kredytowej. Nie da się więc określić czy rzetelnie spłaca zobowiązania finansowe. W przypadku podnoszenia przez instytucję finansową argumentu o braku historii kredytowej można przedstawić dowolne opłacane regularnie rachunki - abonament za telefon czy internet.

Zdolność kredytowa u studentów

W tym miejscu dochodzimy do kluczowej kwestii mającej wpływ na przyznanie bądź nie pożyczki studentowi. Musi on posiadać wystarczającą zdolność kredytową. Zdolność kredytowa opiera się na kwocie, jaką miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę pożyczki.

Studenci posiadają różne źródła dochodów - od rodziców, ze stypendiów czy też zwyczajnej pracy zawodowej. W najlepszej sytuacji są osoby, które pracują w normalnym trybie. Powinny one bez problemu dostać pożyczkę nawet w banku. Inaczej sprawa ma się z pozostałymi źródłami dochodu. Podczas procesu oceny zdolności kredytowej bank czy inny pożyczkodawca zapyta o to skąd otrzymujemy co miesiąc pieniądze. Jeżeli pochodzą one z niepewnych źródeł, takich jak rodzice czy stypendia, to zdolność kredytowa jest mniejsza.

Niektórzy z pożyczkodawców online w ocenie zdolności kredytowej sprawdzają jedynie same konto bankowe. Jest to możliwe dzięki systemom takim jak Kontomatik, które umożliwiają automatyczną weryfikację konta bankowego. Jeżeli na konto regularnie wpływają pieniądze w wystarczającej kwocie, to student bez problemu powinien otrzymać dodatkową gotówkę. Jeżeli kwoty wpływów są niskie i nieregularne, to nie ma co liczyć nawet na niewielką chwilówkę. Niestety, student bez dochodów raczej nie może otrzymać pożyczki gotówkowej.

Pożyczkę bez pracy lub bez dochodów można otrzymać jedynie pod zastawlub z poręczycielem. Zabezpieczeniem spłaty nie będzie więc wtedy sama osoba pożyczkobiorcy ale rzecz (np. samochód) lub osoba trzecia, taka jak rodzic, która podżyruje pożyczkę i będzie zobowiązana do spłaty tak samo jak osoba bez zdolności kredytowej.

Pierwsza pożyczka dla studenta

Studenci nie mają za sobą doświadczenia w zaciąganiu pożyczek online. Warto wiedzieć, że taką pożyczkę można dostać właściwie od ręki i z minimum formalności. Do wnioskowania o pożyczkę wystarczy posiadać dowód osobisty, telefon komórkowy, adres e-mail oraz konto w polskim banku.

Jeżeli posiadamy wszystkie te rzeczy, to wchodzimy na stronę z pożyczkami, taką jak Ratka i klikamy złóż wniosek. Następnie należy:

1.Podać wymagane dane osobowe i zarejestrować się w serwisie.

2.Zweryfikować swoją tożsamość przez przelew groszowy lub złotówkowy albo przez automatyczną usługę weryfikacyjną.

3.Poczekać chwilę na ocenę zdolności kredytowej i weryfikację w bazach dłużników.

4.Po pozytywnej ocenie i weryfikacji pieniądze zostaną niezwłocznie wypłacone na wskazane konto bankowe.

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz