Prezentacja poprzedzona została wykładem na temat historii polskiego oręża oraz znaczenia „polskiej sztuki krzyżowej”, która po dwustu latach przerwy znów jest obecna i stanowi cząstkę dziedzictwa narodowego. Nasz gość, Pan Janusz Sieniawski z najwyższą starannością i rzetelnością metodycznie odtwarza zapomnianą część spuścizny narodowej. Warto przypomnieć, że polską sztuka krzyżową w dawnej Polsce nazywano szermierkę szablą, której istota opierała się na prostych i dynamicznych kombinacjach diagonalnych cięć, zarówno górnych jak i dolnych, wyprowadzanych z lewa na prawo i odwrotnie.
Wizyta Panów Sieniawskich w Centrum miała na celu prezentację możliwości wykorzystania powyższych technik szermierczych w kontekście użycia pałki teleskopowej. W ocenie uczestników spotkania istnieje wiele wspólnych elementów, przede wszystkim technik wykorzystywanych podczas walki z zastosowaniem szabli i pałki teleskopowej, które warto doskonalić i rozwijać. Szczegóły w tym zakresie, będą tematem planowanego w ostatnim kwartale br. w Centrum seminarium poświęconego użyciu pałki teleskopowej.
Zaproszenie do udziału w prezentacji przyjął Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech SKOWRONEK, a gospodarzem spotkania był zastępca komendanta Centrum Szkolenia SG ppłk SG Dariusz LUTYŃSKI. W spotkaniu uczestniczyli instruktorzy technik interwencji Zespołu Działań Specjalnych Zakładu Wychowania Fizycznego i Działań Specjalnych oraz grupa funkcjonariuszy naszej formacji, w tym instruktorów ze Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Foto: M. Skórnicki/CSSG
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz