Prezentacja polskiej sztuki krzyżowej w Centrum Szkolenia SG

29 maja 2014 r. w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, na zaproszenie kierownictwa szkoły, gościł Pan Janusz Sieniawski z synami Bartoszem i Krzysztofem, którzy od wielu lat zajmują się popularyzacją fechtunku szablą według polskiej sztuki krzyżowej.

Prezentacja poprzedzona została wykładem na temat historii polskiego oręża oraz znaczenia „polskiej sztuki krzyżowej”, która po dwustu latach przerwy znów jest obecna i stanowi cząstkę dziedzictwa narodowego. Nasz gość, Pan Janusz Sieniawski z najwyższą starannością i rzetelnością metodycznie odtwarza zapomnianą część spuścizny narodowej. Warto przypomnieć, że polską sztuka krzyżową w dawnej Polsce nazywano szermierkę szablą, której istota opierała się na prostych i dynamicznych kombinacjach diagonalnych cięć, zarówno górnych jak i dolnych, wyprowadzanych z lewa na prawo i odwrotnie.

Wizyta Panów Sieniawskich w Centrum miała na celu prezentację możliwości wykorzystania powyższych technik szermierczych w kontekście użycia pałki teleskopowej. W ocenie uczestników spotkania istnieje wiele wspólnych elementów, przede wszystkim technik wykorzystywanych podczas walki z zastosowaniem szabli i pałki teleskopowej,  które warto doskonalić i rozwijać. Szczegóły w tym zakresie, będą tematem planowanego w ostatnim kwartale br. w Centrum seminarium poświęconego użyciu pałki teleskopowej. 

Zaproszenie do udziału w prezentacji przyjął Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech SKOWRONEK, a gospodarzem spotkania był zastępca komendanta Centrum Szkolenia SG ppłk SG Dariusz LUTYŃSKI. W spotkaniu uczestniczyli instruktorzy technik interwencji Zespołu Działań Specjalnych Zakładu Wychowania Fizycznego i Działań Specjalnych oraz grupa funkcjonariuszy naszej formacji, w tym instruktorów ze Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Foto: M. Skórnicki/CSSG

 Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz