Prezenty dla chorych dzieci

Dobiegła końca wielka inwestycja w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, polegająca na rozbudowie i doposażeniu budynku. W poniedziałek 17 grudnia marszałek Jacek Protas razem z dyrekcją szpitala oddał inwestycję do użytku małym pacjentom, ich rodzicom i personelowi medycznemu.

- Jestem pod wielkim wrażeniem, choć latem miałem okazję wizytować plac budowy, to skala inwestycji dopiero teraz jest w pełni widocznaprzyznaje marszałek Jacek Protas. – Rozbudowa tego szpitala to przełom w leczeniu dzieci na Warmii i Mazurach. Dotąd martwiliśmy się przepełnieniem, ciasnotą, brakiem rodziców przy łóżkach chorych dzieci, co jest szczególnie dotkliwe dla najmłodszych. Teraz widzę, że będziemy mieli instytucję na miarę XXI wieku.

Dziś zostało oddane do użytku nowe, liczące blisko 6 tys. metrów kw. czterokondygnacyjne skrzydło. Potrzebę rozbudowy szpitala i dostosowania bazy determinowała wzrastająca z roku na rok liczba pacjentów oraz zmiana podejścia do leczenia dziecka w warunkach szpitalnych, które zakłada możliwość całodobowego przebywania wraz z nim opiekuna. Od roku 2005 liczba leczonych pacjentów wzrosła o ok. 60 proc. W 2011 roku w szpitalu hospitalizowano ok. 24 tys. dzieci, a w warunkach ambulatoryjnych leczono ok. 250 tys. pacjentów w 30 poradniach specjalistycznych. Obecnie ok. 65 proc. dzieci przebywa w szpitalu całodobowo z opiekunem. Także zakres świadczeń dostosowywany jest do potrzeb zdrowotnych najmłodszych pacjentów. Od kilku lat działalność szpitala ukierunkowana jest na rozwój świadczeń specjalistycznych o zasięgu ponadregionalnym, takich jak m.in.: chirurgia wad wrodzonych noworodków i wcześniaków, leczenie oparzeń i urazów wielonarządowych u dzieci, kompleksowe leczenie wad części twarzowej czaszki, onkologia i chirurgia onkologiczna itp.

- Zrealizowana inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do podniesienia komfortu pobytu pacjentów i ich rodziców w szpitalu, a także jakości leczeniamówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor placówki. - Jej uruchomienie jest znaczącym krokiem w umacnianiu znaczenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jako najistotniejszego elementu systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi z terenu całego województwa warmińsko-mazurskiego oraz spoza niego.

Do nowej bryły ze „starej” części przeniesione zostaną m.in. trzy szpitalne oddziały (Kliniczny Oddział Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt, Oddział Pediatryczny Wielospecjalistyczny z Pododdziałem Kardiologii Dziecięcej oraz Klinika Rehabilitacji Dziecięcej). Zniweluje to w znacznej części problem braku wystarczającej ilości miejsca do swobodnego i nieskrępowanego pobytu dla pacjentów oraz przebywających wraz z nimi rodziców i opiekunów. Poza oddziałami do nowego skrzydła przeprowadzi się również apteka szpitalna z pracowniami do przygotowywania leku jałowego, żywienia dojelitowego i pozajelitowego, leków do chemioterapii, blok operacyjny z oddziałem wybudzeniowym oraz centralna sterylizatornia. Cztery nowoczesne sale operacyjne wraz ze stanowiskami wybudzeniowymi zapewnią operowanym pacjentom jeszcze większe bezpieczeństwo, a personelowi nieporównywalnie większy komfort pracy niż obecnie. Oprócz budowy skrzydła projekt obejmował również zakup wyposażenia, takiego jak sprzęt do bloku operacyjnego (m.in. kolumny anestezjologiczne), specjalistyczne sterylizatory oraz meble i wyposażenie pozostałych pomieszczeń.

Projekt „Rozbudowa i doposażenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Marszałek Jacek Protas, który gościł dziś na uroczystości otwarcia nowej inwestycji, wręczył dzieciom świąteczne prezenty i maskotki, podarował także czek o wartości 230 tys. zł na zakup stanowiska intensywnej terapii wcześniaka i noworodka, w którego skład wchodzi otwarty inkubator z aparatem do nieinwazyjnego wspomagania oddechu oraz kardiomonitor.  

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz