- Od początku konfliktu na Ukrainie wyraziliśmy gotowość do pomocy uchodźcom z Ukrainy. W obliczu wojny i ludzkiej tragedii przyda się każde wsparcie. Nie możemy pozostawić naszych bliskich sąsiadów bez pomocy. Dlatego kilka dni temu do dyspozycji wojewodów została oddana baza szkoleniowa ZUS. Łącznie do dyspozycji jest około 1400 miejsc noclegowych – informuje prof. Gertruda Uścińska.
- Przyjęliśmy już kilka rodzin do jednego z ośrodków ZUS, łącznie jest to ponad 30 osób. W najbliższym czasie zakwaterowane zostaną kolejni uchodźcy. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc w tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele Ukrainy – podkreśla profesor.
Zdaniem prezes ZUS fundamentalną kwestią dla poczucia bezpieczeństwa osób przyjeżdżających z Ukrainy jest zapewnienie im dostępu do rynku pracy. Ważne jest, aby ułatwić im wszystkie formalności związane z pobytem w Polsce. To pozwoli na dostęp obywatelom Ukrainy m.in. do opieki medycznej lub świadczeń rodzinnych.
- Na stronie internetowej ZUS ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc– mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
-W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizuje zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty zostaną przekazane do organizacji pomocowych- dodaje Ilukiewicz
AI
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz