Profilaktyczna mastektomia. Świadoma decyzja, która minimalizuje ryzyko zachorowania na raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym  nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce stwierdza się ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań rocznie. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi?

Najważniejsza jest świadomość możliwości wystąpienia choroby nowotworowej. Kobiety z grup wysokiego ryzyka powinny prowadzić zdrowy tryb życia, czyli utrzymywać prawidłową masę ciała i ograniczać spożycie alkoholu i palenie tytoniu. Konieczne jest u nich przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych, które obejmują między innymi mammografię. Warto również wiedzieć, że mastektomie profilaktyczne, jak i profilaktyczne usunięcie przydatków są zabiegami dostępnymi, skutecznymi i bezpiecznymi.

 

 

Czym jest profilaktyczna mastektomia?

Profilaktyczna mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu zdrowej piersi w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu w jej obrębie. W trakcie profilaktycznej mastektomii usuwa się miąższ z piersi, czyli tkankę gruczołową i tłuszczową, zachowując skórę i brodawkę sutkową. Pozwala to na wykonanie jednoczasowej rekonstrukcji piersi.

 

- Zabiegi profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi, u osób obciążonych czynnikami ryzyka związanymi z nowotworami, wykonuje w naszym regionie Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chorób Piersi. W zeszłym roku wykonano cztery takie zabiegi, w tym roku jeden. – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

 

Kobiety z grup bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi, u których nie wykryto nowotworu, mogą zostać zakwalifikowane do zabiegów mastektomii profilaktycznej obu piersi. Z kolei profilaktyczna mastektomia jednostronna dotyczy kobiet, które chorują na raka piersi - po jednej stronie i nie chcą aby nowotwór wystąpił w zdrowej piersi - po drugiej stronie. W tym przypadku pacjentki poddawane są zarówno zabiegowi leczniczemu - po stronie chorej, jak i zabiegowi profilaktycznemu - po stronie zdrowej.

 

 

Jakie są wskazania do wykonania profilaktycznej mastektomii?

Zabieg ten jest proponowany kobietom z grupy najwyższego ryzyka zachorowania na raka piersi. Po pierwsze są to kobiety, u których występuje mutacja BRCA1 i BRCA2. Posiadające obciążający wywiad rodzinny dotyczący raka piersi, zwłaszcza gdy choroba rozpoznawana była w młodym wieku. Przykładem tego może być chora na raka piersi kobieta, której mama i babcia zachorowały na ten nowotwór przed 50. rokiem życia.

W grupie najwyższego ryzyka są również kobiety, u których mama lub córka zachorowały zarówno na raka piersi, jak i raka jajnika. Dodatkowo profilaktyczną mastektomię należy rozważyć w przypadku rozpoznania zmian w piersi, które mogą zwiastować rozwój raka.

 

Czy piersi zrekonstruowane są tej samej wielkości co usunięte?

Piersi po rekonstrukcji mogą być tej samej wielkości co przed zabiegiem, mogą również być mniejsze lub większe. Działania chirurgiczne mogą w większości przypadków sprostać oczekiwaniom, a nawet marzeniom pacjentek.

 

- Osoby szukające dodatkowych informacji na temat profilaktycznej mastektomii odsyłam do przygotowanego przez Fundusz „Poradnika pacjenta”. Opublikowano tam ciekawą rozmowę z prof. Piotrem Plutą chirurgiem onkologicznym, który jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, przeprowadził taki zabieg techniką endoskopową. Prof. Pluta jest także pomysłodawcą i pierwszym w Polsce organizatorem BRA DAY Polska, czyli dnia świadomości rekonstrukcji piersi.

– dodaje Magdalena Mil.

 

Agnieszka Budziszewska

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz