Podczas ferii zimowych – w ramach programu „Na Własne Konto” – gimnazjaliści z terenów wiejskich poznają zagadnienia ekonomiczne z zakresu przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej, oszczędzania i inwestowania oraz bankowości i funkcji pieniądza. Zajęcia realizowane podczas programu wyróżniają się ciekawą i atrakcyjną formą – uczniowie biorą udział w grach i zabawach edukacyjnych, oglądają filmy tematyczne, a także odwiedzają banki i lokalnych przedsiębiorców.
Zajęcia – oprócz nauczyciela – poprowadzi również student ekonomii lub kierunku pokrewnego. Zaangażowanie studentów w proces dydaktyczny ma na celu wzbogacenie zajęć, pokazanie uczniom gimnazjów dobrych wzorców, a także uświadomienie im, że każdy ma szansę studiowania wymarzonego kierunku, znalezienia dobrej pracy czy założenia własnej firmy.
Przed rozpoczęciem programu wszyscy nauczyciele oraz studenci uczestniczyli
w szkoleniu metodycznym, podczas którego zaprezentowano założenia programu oraz
w praktyce przerobiono metody i formy prowadzenia zajęć z uczniami. Do dyspozycji nauczyciele mają platformę e–learningową, gdzie mogą oni poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną.
Cykl zajęć realizowany będzie również w drugim semestrze roku szkolnego (od lutego do kwietnia 2014). Uczniowie w zespołach wykonają – na bazie zdobytej wiedzy – pracę projektową, którą będzie młodzieżowa gazeta ekonomiczna, a także opracują minibiznesplan jej wydania.
Pomysłodawcą „Na Własne Konto” jest Fundacja EFRWP, która od lat wspiera rozwój polskiej wsi. Głównym założeniem programu jest wsparcie młodych ludzi, którzy wchodząc w dorosłe życie, podejmują pierwsze poważne decyzje dotyczące swojej przyszłości, w tym wykształcenia, wyboru zawodu, świadomego korzystania z narzędzi i mechanizmów finansowych. Udział w programie jest dla młodzieży okazją do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy w tym zakresie.
– W tegorocznej edycji programu „Na Własne Konto” biorą udział gimnazjaliści ze 183 gmin
z całej Polski. Cieszymy się, że zainteresowanie programem jest tak duże, co w znacznej mierze jest zasługą minionej edycji, która została bardzo dobrze przyjęta, zarówno przez uczestników, jak i prowadzących. „Na Własne Konto”, to dla młodzieży okazja do nauki przez zabawę, pozytywnej rywalizacji oraz aktywnego i ciekawego spędzenia ferii zimowych. Liczymy, że w tym roku młodzież również wzbogaci się o nowe doświadczenia oraz nabierze chęci do dalszego działania – mówi Krzysztof Lipiński, z-ca dyrektora generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Finał konkursu na młodzieżową gazetę ekonomiczną odbędzie się na przełomie maja
i czerwca br. Poza laureatami wyłonionymi przez Komisję Konkursową, swojego zwycięzcę będzie mogła wskazać także publiczność oraz internauci. Szkoły – reprezentowane przez zwycięzców i wyróżnionych – otrzymają nagrody pieniężne lub rzeczowe, natomiast autorzy najlepszych artykułów zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie nagrodą główną będą całoroczne stypendia naukowe.
Jako pierwsi zajęcia rozpoczęli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. W pozostałych województwach zajęcia będą realizowane sukcesywnie, wraz z rozpoczęciem przerwy zimowej.
Więcej o programie oraz lista szkół uczestniczących w tegorocznej edycji znajduje się na stronie programu www.nawlasnekonto.pl
Program „Na Własne Konto” realizuje EFRWP przy wsparciu Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. M. Rataja oraz we współpracy z bankami
i lokalnymi przedsiębiorcami. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
O PROGRAMIE:
Program „Na Własne Konto” to program edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów
z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. W ramach programu „Na Własne Konto” uczniowie mają możliwość poszerzania swojej wiedzy podczas dodatkowych lekcji z przedsiębiorczości oraz ekonomii. Zajęcia realizowane są w trakcie ferii zimowych oraz kontynuowane w drugim semestrze jako zajęcia pozalekcyjne. Podczas ich trwania uczniowie poznają narzędzia ekonomiczne, które umożliwią im lepszy start w dorosłym życiu. Celem projektu „Na Własne Konto” jest także poszerzenie wiedzy
i kształtowanie postaw przedsiębiorczych młodzieży oraz przekazanie jej umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej. W pierwszej edycji programu, zrealizowanej
w roku szkolnym 2012/13 w 124 gminach, wzięło udział ponad 2 233 uczniów.
Justyna Iżycka
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz