Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z ekspertami Komendy Głównej Straży Granicznej reprezentującymi: Zarząd do Spraw Cudzoziemców i Sztab Komendanta Głównego Straży Granicznej skierowane jest głównie do funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, z uwagi na lokalizację Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, ale również funkcjonariuszy Sztabu Komendanta Głównego SG oraz Centrum Szkolenia SG.
W trakcie szkolenia realizowane są zagadnienia związane z prawodawstwem krajowym i międzynarodowym w zakresie realizacji doprowadzeń cudzoziemców drogą lotniczą, rodzajami i specyfiką tych czynności, a także taktyką i technikami ich realizacji. Słuchacze kształtują umiejętności zachowania się w stanach podwyższonego ryzyka, doskonalą terminologię realizowanych czynności w języku angielskim, a także poznają różnice kulturowe oraz wynikające z tego konteksty zachowań cudzoziemców wydalanych droga lotniczą. Ważnym elementem szkolenia są również zajęcia z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.
W ramach realizowanego szkolenia część zajęć prowadzona jest w postaci ćwiczeń sytuacyjnych nadzorowanych przez ekspertów Sztabu Komendanta Głównego SG, którzy bazując na własnych doświadczeniach pomagają lepiej poznać i zrozumieć praktyczne aspekty realizacji wydaleń drogą lotniczą. Zakończenie szkolenia, zaplanowane na 18 lutego 2011 r. nastąpi po zdaniu egzaminu składającego się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Organizacją przedsięwzięcia ze strony Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie zajmują się wykładowcy Zakładu ds. Cudzoziemców oraz Zakładu Działań Interwencyjnych (w szczególności Zespołu Interwencji Specjalnych).
Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Powrotów Imigrantów.
Z tego samego źródła w ubiegłym tygodniu (1-4 lutego 2011 r.) w kętrzyńskiej szkole Straży Granicznej również realizowane było przedsięwzięcie poświęcone realizacji doprowadzeń drogą lądową.
Informacja uzupełniająca:
Doprowadzeń wykonuje się w stosunku do cudzoziemców, którym wydana została decyzja powrotowa. Decyzję powrotową z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydaje się w związku z zaistnieniem przesłanek określonych w art. 88 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z późn. zm.). W Polsce decyzje w tym zakresie podejmują wojewodowie. W decyzji wojewoda określa termin do opuszczenia kraju, nie dłuższy niż 14 dni, może także określić trasę przejazdu cudzoziemca do granicy i miejsce jej przekroczenia.
Osoba, wobec której ma zostać lub została wydana decyzja powrotowa, może zostać zatrzymana przez Straż Graniczną lub Policję i umieszczona w strzeżonym ośrodku, z którego następnie zostanie doprowadzona do granicy (najbliższego przejścia granicznego na granicy lądowej i przekazana służbom imigracyjnym państwa sąsiedniego lub na lotnisko międzynarodowe, z którego będzie deportowana). Straż Graniczna jest odpowiedzialna za realizację tych czynności w stosunku do cudzoziemców.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz