Przychód a dochód pracownika

Przychód i dochód pracownika to definicję, z których korzystamy bardzo często. Swoboda w użytkowaniu jest związana z tym, że zazwyczaj nie musimy martwić się rozróżnianiem przychodu od dochodu. Jednakże każdy z nas powinien znać podstawowe różnice między tymi pojęciami. Jest to przydatne zarówno w biznesie, jak i w urzędowych sprawach. Czym różni się przychód od dochodu? Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Przychód konta dochód pracownika

Najłatwiejsza definicja wskazuje, że przychód jest korzyścią materialną, jaką uzyskujemy ze stosunku pracy, prowadzenia firmy, pracy nakładczej, czy też posiadania nieruchomości. Przychód a dochód pracownika - co trzeba wiedzieć o tych pojęciach? Pamiętajmy o tym, że zazwyczaj przychód dotyczy łącznego wpływu netto, jaki wiąże się ze sprzedażą dóbr lub wykonaniem usług. Okresem rozliczeniowym jest tutaj zazwyczaj kwartał, miesiąc, czy też rok. Okazuje się, że przychód nie wskazuje na sytuację finansową danej osoby lub firmy, jednakże trzeba mieć na uwadze uregulowanie podatku dochodowego. Jest to kwota należna, od której rozpoczyna się procedura finansowa. 

Wiemy już, czym jest przychód, dlatego teraz przejdźmy do dochodu. Najważniejszymi różnicami pomiędzy dochodem a przychodem są koszty ponoszone w związku z procedurami skarbowymi. Dochód wskazuje na to, ile pieniędzy zarobiliśmy i jaka jest nasza faktyczna sytuacja finansowa. Mówiąc najłatwiej, są to środki finansowe, które możemy wydawać zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. W sytuacji, gdy koszty są wyższe nić dochody, mamy do czynienia ze stratą. 

Dochód brutto i dochód netto

Wyróżnić można dwa rodzaje dochodu:

  • Dochód brutto - jest to całość wynagrodzenia, wraz z wszelkimi środkami. Trzeba pamiętać o uregulowaniu zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS.
  • Dochód netto - jest to sytuacja finansowane firmy lub danej osoby. Wskazuje na środki uzyskane po odjęciu powyższych czynników. Dochód netto to po prostu pieniądze, które pozostają nam na czysto.

Rozróżnienie tych rodzajów dochodu nie jest trudnym zadaniem. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl.

Przychód brutto i netto

Przychód brutto i netto jest zależny od tego, czy jesteśmy pracownikami, czy tez pracodawcami. Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie uzyskują wynagrodzenie netto, czyli realny przychód. Z kolei wynagrodzenie brutto jest to kwota sprzed pobrania składki ZUS i podatku, którą widzimy tylko na papierze. Bez względu na to, w jakim kraju pracujemy, wynagrodzenie brutto zawsze różni się od netto. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba pracuje zdalnie w Polsce dla zagranicznej firmy i przyjmuje wynagrodzenie zgodnie z zasadami danego kraju. W tym wypadku firma przelewa wynagrodzenie na konto pracownika, z kolei on musi uregulować zobowiązania w Polsce. Innym rozwiązaniem jest także wykonywanie zlecenia dla osoby prywatnej, która nie jest przedsiębiorcą. Zleceniodawca nie prowadzi zatem księgowości, dlatego suma znajdująca się na papierze jest równa temu, co znajduje się na koncie zleceniodawcy. 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz