Rak piersi chorobą tysięcy Polek. Badaj się – przyjdź na bezpłatną mammografię!

W Polsce co roku diagnozuje się ponad 20 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi u kobiet. Niestety nierzadko pacjentki zgłaszają się z wysoko zaawansowanymi zmianami. Dlatego tak ważne są samobadanie oraz regularne badania mammograficzne. Najbliższa okazja do bezpłatnej mammografii w miejscowościach: Iłowo-Osada, Dywity i Dobre Miasto już w przyszłym tygodniu.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Skuteczność leczenia w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stadium uda się go wykryć. To dlatego tak ważne jest samobadanie.

- Samobadanie należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Co powinno niepokoić? Na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu. Poza tym alarmująca powinna być surowicza lub zabarwiona krwią wydzielina z brodawki, a także guzek albo stwardnienie, które różni się konsystencją od reszty piersi. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę czy pod pachą nie ma powiększonych węzłów chłonnych – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Gdy zauważy się każdą z takich zmian, należy udać się do lekarza. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to rak, ale zawsze wymaga badania lekarskiego.

- Często są to zmiany zapalne lub nowotwory łagodne. Wczesne wykrycie raka daje większe szanse na wyleczenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego namawiamy wszystkie kobiety, aby regularnie się badały. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatną mammografię dla pań od 45 do 74 roku życia – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która na zlecenie NFZ wykonuje bezpłatną mammografię w tysiącach miejsc w Polsce.


Najbliższą okazję (27 maja) do wykonania badania będą miały mieszkanki Iłowa-Osady (przy Urzędzie Gminy, ul. Wyzwolenia 5). 29 maja natomiast mammobus będzie w Dywitach (przy Urzędzie Gminy, ul. Olsztyńska 32) i Dobrym Mieście (przy Dziennym Domu "SENIOR+ w Dobrym Mieście ul. Górna). Wystarczy, że wcześniej zadzwonią pod numer 58 767 34 44 i zarejestrują się na wizytę w mobilnym mammobusie, wyposażonym w nowoczesny sprzęt. Na miejscu mogą skorzystać z przebieralni i poczekalni. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a wyniki można otrzymać już w ciągu tygodnia.

Listę wszystkich miejsc, do których przyjadą mammobusy, NFZ publikuje na stronie internetowej: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/

Zapisy online są dostępne także poprzez stronę

https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php

Wspólnie możemy przeciwdziałać rakowi piersi i chronić zdrowie kobiet!

#BadamSieMamPewnosc #WybieramŻycie #MojaMammografia #GenevaTrust

 

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz