„Rzeczpospolita”: Jacek Pałkiewicz mobilizuje do wsparcia Mazur – marki Polski w świecie

- Świadom wartości pięknej przyrody, wspaniałych pejzaży i turystycznych atrakcji, przyjąłem zaszczytną propozycję i tytuł Ambasadora Mazur. Moim zadaniem jest promować i zachęcać do udziału w głosowaniu na Mazury Cud Natury. Wierzę w sukces, bo musimy wygrać tę batalię .. A wygramy ją jedynie pod warunkiem pełnej mobilizacji.

Tymi słowami apelował 31 stycznia 2011 r. o poparcie dla kampanii „Mazury Cud Natury”, na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Jacek Pałkiewicz – od stycznia br. Ambasador Mazur, w ramach konkursu szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders” na 7 Nowych Cudów Natury. Apel skierowany do wszystkich Polaków oraz najwyższych instytucji rządowych, parlamentarnych i turystycznych w kraju.

 

- Spędziłem dzieciństwo w Ełku, otoczonym pięknymi jeziorami i prastarymi borami. W moich podróżach widziałem wiele dzieł natury wywołujących zdumienie i zachwyt, dlatego wiem i mam prawo głośno mówić, że Mazury w niczym im nie ustępują – pisze w „Rzeczpospolitej” Pałkiewicz.

 

Ambasador Mazur podkreśla, że sam konkurs na 7 Nowych Cudów Natury jest dla Polaków czymś szczególnie ważnym. - I to nie ze względu na ideę i szlachetne cele, ale przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu Polska ma szansę zbudować swoją markę – tę prawdziwą, opartą na pozytywnym wizerunku – zaznacza Jacek Pałkiewicz.

 

- Czy możemy sobie pozwolić, aby tej szansy nie wykorzystać? Z cała pewnością nie! Mazury to nasze dobro narodowe, a jednocześnie symbol kraju, który – wbrew historii i politycznym układom - nigdy nie sprzedał swoich wartości. Ludzi kształtuje to, co ich otacza, a nas ulepiła ziemia, która nie ma sobie równych! – woła dumnie Pałkiewicz.

 

Ze stałym apelem o wsparcie dla Polski w światowym zmaganiu o tytuł 7 Cudu Natury, Jacek Pałkiewicz zwraca się na specjalnej stronie Ambasadora Mazur – www.MazuryCudNatury.org/ambasador.html:

 

- „Mazury Cud Natury” to nasza szansa na bycie zauważonym w skali ogólnoświatowej. To jednocześnie możliwość zbudowania silnej turystyki i wzmocnienia polskiej marki – pisze Pałkiewicz. Zadaje jednocześnie retoryczne pytanie: - Czy możemy sobie pozwolić na to, aby nie zagłosować w konkursie na Mazury? Chciałoby się zapytać – a czy możemy sobie pozwolić, aby o nas zapomniano?

 

W najbliższym czasie na stronie kampanii (MazuryCudNatury.org) zostaną opublikowane poparcia dla polskiej kandydatury osób cieszących się uznaniem w środowisku kultury, nauki, podróży, czy liderów opinii polskiej i światowej.

 

---

 

Fundacja "New7Wonders", założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, która niedawno zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata rozpoczęła kolejny plebiscyt – ogólnoświatowe głosowanie na Nowe 7 Cudów Natury. Śniardwy, Mamry i inne akweny wodne Mazur są jednymi z kandydatów do miana 7 Cudu Natury. Na stronie szwajcarskiej Fundacji, mazurskie jeziora reklamowane są jako okręg w północno-wschodniej Polsce, składający się z blisko dwóch tysięcy jezior. Do końca 2008 roku internauci oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z niemal wszystkich krajów świata. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji, w tym nasze rodzime Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska.

 

Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia i zakończyła się 21 lipca 2009 roku.

5 lipca 2009 r. Mazurskie Jeziora znalazły się na pierwszym miejscu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”).
9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich Mazury. Członkowie panelu ekspertów wybrało spośród nich 21 lipca, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, 28 finalistów konkursu.

 

W gronie finalistów znalazły się Mazurskie Jeziora! Tym samym Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie!

 

Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę, a Mazury można wesprzeć głosując na stronie: www.MazuryCudNatury.org.

 

Jacek Pałkiewicz - członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Przepłynął samotnie Atlantyk, szkolił kosmonautów i jednostki specjalne strategii przetrwania, odkrył źródło  Amazonki. Kierował licznymi wyprawami pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Autor wielu książek. Kawaler Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W ub. roku Benedykt XVI udekorował go krzyżem zasługi Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). Jego dokonania ukazuje nowowydana biografia „Pałkiewicz, droga odkrywcy”, autorstwa Andrzeja Kapłanka.

Źródło: UM

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz