Sąd rozpozna sprawę o napad na kantor i próbę zabójstwa trzech osób

Sąd Okręgowy w Olsztynie zajmie się sprawą Jakuba D. oskarżonego o napad na kantor przy ul. Głowackiego w Olsztynie i próbę zabójstwa trzech osób. Sąd wyznaczył już termin posiedzenia wstępnego w celu zaplanowania i zorganizowania sprawnego przebiegu procesu w tej sprawie.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie w dniu 28 kwietnia 2022 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Jakubowi D. oskarżonemu m.in. o przestępstwo polegające na usiłowaniu dokonania przy użyciu broni palnej zabójstwa trzech osób w związku z rozbojem (tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 2 pkt. 2 kk i art. 280 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk).

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 22 stycznia 2021 r. w kantorze przy ul. Głowackiego w Olsztynie. Według ustaleń prokuratora, Jakub D. przed tym zdarzeniem utrzymywał się z inwestowania na giełdzie. Jednak z biegiem czasu coraz częściej zdarzały mu się nietrafione inwestycje, przez które zaczął popadać w długi. Chcąc wyjść z trudnej sytuacji finansowej, postanowił napaść na kantor. Oskarżony w tym celu wybrał ofertę firmy zajmującej się obrotem kryptowalutami oraz złotem inwestycyjnym – jedna z jej kilkunastu w kraju placówek mieściła się także na ul. Głowackiego w Olsztynie. Jakub D. telefonicznie umówił się z pracownikiem tej placówki na dokonanie transakcji, która finalnie miała polegać na zakupie 60 uncji złota w postaci 60 złotych tzw. monet bulionowych (monety z metali szlachetnych bite na cele inwestycyjne). Jednakże zakup tych monet miał być poprzedzony kupnem od oskarżonego bitcoinów o wartości 500 tys. zł, albowiem środki uzyskane ze sprzedaży kryptowaluty miały być następnie przeznaczone przez oskarżonego na zakup złota inwestycyjnego.

Odpowiednio wcześniej Jakub D. miał poczynić przygotowania do tego napadu, m.in. nabywając nielegalnie broń palną i amunicję. W dniu umówionej transakcji, czyli 22 stycznia 2021 r., Jakub D. przyjechał do Olsztyna, a następnie udał się do placówki kantorowej przy ul. Głowackiego. W środku zastał troje pracowników kantoru. Zdaniem śledczych, w trakcie tej pozorowanej transakcji Jakub D. udał się do łazienki, gdzie zaatakował najpierw kobietę, używając wobec niej paralizatora oraz oddając do niej strzał w okolice brzucha. Następnie oskarżony oddał jeden strzał przez drzwi łazienki w kierunku blokujących je dwóch pozostałych pracowników, zaalarmowanych krzykiem swojej koleżanki. W rezultacie jeden pracownik został postrzelony, a drugi zdołał wybiec z budynku, wzywając pomocy. Przy czym, Jakub D. po wyjściu z łazienki oddał kolejny strzał w kierunku rannego już mężczyzny, a następnie ukradł z biura 60 złotych monet o wartości 440 tys. zł i uciekł z miejsca zdarzenia. Dwoje ranionych pracowników doznało obrażeń realnie zagrażających ich życiu i przeżyło dzięki udzielonej pomocy medycznej.

Jakub D. już następnego dnia został zatrzymany przez policję i aktualnie jest tymczasowo aresztowany. Oprócz wyżej opisanego czynu prokurator przedstawił mu również zarzut nielegalnego posiadania broni palnej oraz amunicji. Mężczyzna przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do napadu na kantor i nielegalnego posiadania broni oraz amunicji, jednakże zaprzeczył, aby chciał kogokolwiek zabić.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył na dzień 7 czerwca 2022 r. termin posiedzenia wstępnego w celu zaplanowania i zorganizowania sprawnego przebiegu procesu w tej sprawie, w szczególności wyznaczenia terminów rozprawy głównej.

 

Sędzia Sądu okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, dnia 13 maja 2022 r.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz