W szkoleniu oprócz polskiej delegacji i gospodarzy uczestniczyły też delegacje służb granicznych Estonii i Łotwy. Szkolenie obejmowało zagadnienia związane z prowadzeniem międzynarodowej misji obserwacyjnej na linii rozgraniczenia dwóch zwaśnionych stron. Przez pierwsze trzy dni szkolenia słuchacze Centrum mieli możliwość zapoznania się z fińskim modelem zarządzania kryzysowego, nabyli także umiejętności z zakresu przygotowania się do prowadzenia misji międzynarodowej w obszarze logistycznym, planistycznym i łącznościowym.
Nabyte umiejętności teoretyczne funkcjonariusze biorący udział w szkoleniu, mieli możliwość sprawdzenia czwartego dnia podczas ćwiczenia praktycznego, które było prowadzone na symulowanej granicy terytorium dwóch fikcyjnych, zwaśnionych państw. Do zadań międzynarodowych patroli należało nadzorowanie przestrzegania postanowień pokojowych i monitorowanie sytuacji w zagrożonym rejonie. Po zakończonych działaniach opracowano niezbędną dokumentację służbową, strategię współpracy z mediami i zarządzania kryzysem.
Gospodarze zapoznali też uczestników z systemem ochrony granicy państwowej Finlandii. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia drogowego przejścia granicznego na granicy z Federacją Rosyjską oraz placówkę ochraniającą tzw. „granicę zieloną” w tym sprzęt techniczny wykorzystywany do jej ochrony.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz