Ciało żołnierza znaleziono we wtorek 4 czerwca na parkingu znajdującym się przy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe, a dokładnie jej dział do spraw wojskowych. Służby ustaliły już przyczynę śmierci wojskowego.
Śmierć żołnierza w Braniewie. Prokuratura ujawniła powód
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie poinformowała "Rzeczpospolitą", że śledztwo dotyczy "doprowadzenia namową lub poprzez udzielenie pomocy do targnięcia się na swoje życie przez Mariusza M., lat 44, tj. o czyn z art. 151 kodeksu karnego". Rzecznik prasowy, Daniel Brodowski sprecyzował, że z ustaleń wynika, iż do popełnienia czynu nie doszło przy użyciu broni palnej. Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną.
Głos w sprawie zabrał minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Jeśli chodzi o sprawę w Braniewie, dochodzenie prowadzi prokuratura. To nie odbywało się w toku wykonywania czynności służbowych, nie było to na służbie, ani podczas ćwiczeń. Z takimi zdarzeniami w 200-tysięcznej armii dochodzi tak jak w każdej społeczności, w każdej grupie zawodowej - powiedział 11 czerwca szef MON. Następnie minister powołał się na statystyki, według których w 2022 roku doszło do 30 samobójstw w armii, a w 2023 takich zdarzeń było 22.
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło w lutym wojskowy telefon zaufania (800 300 311) przeznaczony dla żołnierzy, pracowników MON oraz ich rodzin. "Będzie tam udzielana pomoc, porady i wszechstronne wsparcie, także psychologiczne dla tych, którzy będą tego potrzebować" - informował w styczniu minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku myśli samobójczych?
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
oprac. Izabela Alberczyk
Stanowisko 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w sprawie śmierci żołnierza 9BBKPanc.
Z przykrością informujemy, że we wtorek, 04 czerwca 2024 roku na ogólnodostępnym parkingu przy jednostce wojskowej przy ul. Sikorskiego 41 w Braniewie ujawniono zwłoki mężczyzny – żołnierza 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śmierć żołnierza nie miała związku ze służbą wojskową. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe ( dział do spraw wojskowych). Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną. Udzielono też pomocy w zorganizowaniu pogrzebu.
Z ostatniej chwili: jak się dowiadujemy zmarły żołnierz zatruł się spalinami w stojącym samochodzie z włączonym silnikiem.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz