Celem spotkania jest zaprezentowanie specyfiki kętrzyńskiej szkoły Straży Granicznej oraz wymiana doświadczeń w pracy metodą analizy transakcyjnej. Trenerzy Treningu Rozwoju Umiejętności Społecznych z Centrum Szkolenia SG zaprezentują założenia organizacyjne i program kursów z zakresu Treningu Rozwoju Umiejętności Społecznych realizowanych na gruncie Straży Granicznej. Planuje się również określenie obszarów współpracy pomiędzy Polskim Towarzystwem Analizy Transakcyjnej, a CSSG.
Trening Rozwoju Umiejętności Społecznych (TRUS) w zakresie podstawowym realizowany jest w Centrum Szkolenia SG od 2005 roku. Głównym celem kursu jest rozwój samoświadomości własnych zachowań podczas komunikacji interpersonalnej wśród funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Straży Granicznej wpływających na jakość relacji międzyludzkich oraz poziom wykonywania zadań i obowiązków służbowych. Dotychczas przeprowadzonych zostało 16 edycji treningów, w których uczestniczyło przeszło 300 osób z różnych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.
Podstawą naukową treningu jest model analizy transakcyjnej (AT). Jest to teoria psychologiczna stworzona przez Erica Berne’a (znanego amerykańskiego psychiatrę) w połowie lat 50-tych XX wieku. Analiza transakcyjna jest zamkniętym systemem teoretycznym, oferującym jasną i praktyczną terminologię. To teoria obrazowa, którą każdy może zrozumieć i odnieść do własnych przeżyć. Teoria ta daje się przełożyć na różne dziedziny życia np. za jej pomocą można dobrze kształtować i podnosić poziom umiejętności kierowniczych.
W godzinach popołudniowych planowany wykład skierowany do kadry Centrum Szkolenia SG nt. teorii analizy transakcyjnej oraz założeń działalności Polskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz