Stanowisko zarządu województwa w sprawie dyrektora WOMP w Olsztynie

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął uchwałę o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie Przemysława G., przeciwko któremu Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi postępowanie przygotowawcze. Prokuratura postanowiła o zastosowaniu wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi postępowanie przeciwko Przemysławowi G., który podejrzany jest o czyny z art. 231 § 2 k.k. tj. działania funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

 

Zastosowane przez prokuraturę środki zapobiegawcze dotyczą zawieszenia w czynnościach służbowych Przemysława G. zarówno jako dyrektora, jak i lekarza WOMP w Olsztynie, zakazie przebywania na terenie ośrodka oraz kontaktowania się z niektórymi pracownikami. Prokuratura postanowiła także o dozorze policji wobec odwołanego dyrektora.

 

Charakter zarzuconych podejrzanemu przestępstw polega głównie na nadużyciu władzy w ramach zajmowanego stanowiska. Ustanowione przez prokuraturę środki zapobiegawcze zostały zastosowane bez wskazania terminu ich obowiązywania, co oznacza brak możliwości wykonywania pracy przez dyrektora w bliżej nieokreślonym czasie.

 

Zaistniałe okoliczności, w ocenie zarządu województwa, uniemożliwiają dalsze zatrudnienie Przemysława G. na stanowisku dyrektora WOMP, gdyż nie gwarantuje on obecnie prawidłowego poziomu i jakości wykonywania obowiązków dyrektora oraz skutkują utratą po stronie zarządu województwa warmińsko-mazurskiego zaufania, że dyrektor Przemysław G. może pełnić powierzoną mu funkcję w sposób prawidłowy.

 

W ubiegłym roku podczas wykonywania przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie czynności nadzorczych w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Olsztynie – jednostce podległej samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego – zostały dokonane ustalenia wskazujące na możliwość występowania w jednostce nieprawidłowości. W ich następstwie marszałek województwa poinformował prokuraturę o ujawnionych nieprawidłowościach w celu dokonania ich weryfikacji.

 

Organy ścigania, wykorzystując przewidziane prawem uprawnienia śledczo-dochodzeniowe, których nie posiada urząd administracji publicznej, dokonały weryfikacji wykrytych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie nieprawidłowości oraz dalszych ustaleń, co  skutkowało postawieniem Przemysławowi G. zarzutów karnych.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz