Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na Morawach Południowych zaprasza na Palavskie Winobranie 10 – 12 września.
Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. W sobotę do Mikulova przybędzie historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów Mikulova – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna. Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.
Znojmo (Morawy Południowe)będzie świętować winobranie 10 i 11 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w roku 1327.
Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałe wina, zarówno od wielkich producentów, jak i mniejszych prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy.
Tradycyjnie w połowie września (11-12.09.2010) w regionie Slovacko na Morawach Wschodnichodbędzie się barwna impreza - Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu.
Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.
Do Uherskiego Hradišta, zwanego sercem Slovacka, przybędą liczne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele gmin regionu Slovacko i ponad dwadzieścia tysięcy turystów.
W sobotę ulice miasta przemierzą przedstawiciele gmin winiarskich, w strojach ludowych. Na placu Masaryka odbędą się prezentacje poszczególnych mikroregionów, przegląd dziecięcych strojów ludowych, występy zespołów folklorystycznych. W centrum miasta na gości czekają także pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Do późna w nocy rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa i śpiewy. Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałkowej.
Uherské Hradiště – 158 km od Cieszyna
www.slovacko.cz , www.slavnostivinauh.cz
Również winiarze w Pradze chcą pochwalić się swymi produktami, 11 i 12 września zapraszają na Trojskie Winobranie wogrodzie botanicznym. Na gości czeka wino z Winnicy św. Klary oraz oferta znanych winiarzy czeskich.
Mnóstwo atrakcji podczas trzydniowego święta wina szykuje Mělnik (35 km na północ od Pragi) w dniach 17 – 19 września. Do miasta przybędzie cesarz Karol IV ze swoją świtą, na którego cześć miasto rozświetlą fajerwerki. Goście będą mieli okazję odwiedzić zamek i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych wnętrzach piwniczek winnych z XIV wieku.
www.melnik.cz , www.lobkowicz-melnik.cz
Dziewiętnasta edycja tradycyjnego winobrania zgromadzi 24 i 25 września w Litoměřicach (północno-zachodnie Czechy) miłośników wina, tradycyjnej kuchni, rzemiosł i dobrej zabawy przy muzyce cymbałkowej, country, swingu czy orkiestrze dętej. W sobotę miasto przemierzy wielki orszak historyczny, który przywita samego cesarza Karola IV.
Na głównym podium zaprezentują się najlepsi muzykanci z Litoměřic i okolicy. Na dzieci i dorosłych czekają liczne konkursy i zabawy. Nie zabraknie wyśmienitej kuchni czeskiej. www.litomerice.cz
25 i 26 września zapraszamy na winobranie na pięknym zamku Karlsztejn, oddalonym ok. 25 km od Pragi. Imprezie towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina, oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele.
Anna Gruszczyńska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz