Jest to jedno z największych uroczystości w kalendarzu liturgicznym obrządu bizantyjsko-ukraińskiego. Nawiązuje ono do Chrztu Jezusa w Jordanie jednocześnie jest wspomnieniem Objawienia Pańskiego - Po Mszy św. odprawionej o godzinie 8.00 wierni udali się w uroczystej procesji nad rzekę Wałszę – która tego dnia stała się symbolicznym Jordanem by tam celebrować liturgię poświęcenia wody - relacjonuje ks. Artur Masłej – proboszcz parafii. Zgodnie z tradycją w wigilię uroczystości parafianie przygotowali miejsce, gdzie odbywać się będzie poświęcenie wody, wyrąbali w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok postawili lodowy krzyż. W czasie uroczystego nabożeństwa kapłan prosi Ducha Świętego by uświęcił wodę i obdarzył ją mocą leczniczą. Odczytywane są także czytania ze Starego Testamentu i fragment Ewangelii św. Marka.
- Poświęcenie odbywa się poprzez modlitwy kapłana, przez zanurzanie w wodzie tzw. trójc - specjalnych trzech świeczników z trzema świecami, błogosławienie ręką i tchnienie kapłana które symbolizuje tchnienie Ducha Świętego, oraz przez zanurzenie krzyża – mówi proboszcz pieniężeńskiej parafii. W tym czasie wszyscy zebrani śpiewają pieśń: "Koły wo Jordani chrestywsia..." ("Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś..."). Poświęconą wodę wierni zabierają do domu. Skrapia się nią obejścia, pola, przechowuje się na różne potrzeby. Tę wodę przynosi także kapłan na wizytę duszpasterską ( dlatego kolęda zaczyna się dopiero po Święcie Jordanu). Woda ta jest znana z tego, że zachowuje świeżość przez bardzo długi czas.
O parafii Greckokatolickiej w Pieniężnie
W wyniku akcji przesiedleńczej „Wisła” na teren gminy Pienięno zostało przesiedlonych wielu grekokatolików. W związku z tym zaistniała potrzeba powołania wspólnoty w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. Pierwsze ukraińskie liturgie odprawiane były w kościele rzymskokatolickim pw. św. Mikołaja w Łajsach. W 1959 roku mniejszość ukraińska po raz pierwszy odprawiała swojej nabożeństwo w swoim kościele św. Michała Archanioła. Świątynia ta do dziś pełni funkcję cerkwi parafialnej. Obecnie wspólnota liczy ok. 700 osób, jest jedną z 77 parafii diecezji przemysko-warszawskiej.
Krzysztof Kisiel – UM Pieniężno
Fot.1. Po nabożeństwie na Wałszy pozostał przerębel i piękny lodowy Krzyż
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz