Święto naleśnika w Morągu

Impreza pod nazwą AGROKUCHNIA, podczas której organizowane są konkursy kulinarne na najlepszą potrawę z mąki, w tym także konkurs publiczności, odbędzie się 14 maja w Morągu. Zmagania rozpoczną się o godz. 10, ale atrakcji powinno wystarczyć na cały dzień. Imprezę poprowadzi znany autorytet kulinarny dr Grzegorz Russak.

 

Na miejscu będzie można poznać ofertę gospodarstw i stowarzyszeń agroturystycznych, w tym członków sieci „Dziedzictwo kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Restauratorzy z Morąga przygotują i będą serwować potrawę imprezy – naleśniki. W części artystycznej wystąpią zespoły ludowe. Zapraszamy do Gimnazjum nr 1 przy ul. Mickiewicza 25 w Morągu.

 

- Tradycyjna kuchnia z Warmii, Mazur i Powiśla ma same zalety, tylko jedną wadę – ciągle jeszcze jest zbyt mało znanamówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Taka żywność jest produkowana przede wszystkim na samozaopatrzenie, mieszkaniec miasta bez rodziny na wsi rzadko ma szansę posmakować regionalnych specjałów. Tymczasem w Europie taka produkcja to 30 proc. spożywczego rynku. Stąd nasze programy promujące tradycyjny sposób wytwarzania surowców i przygotowywania z nich potraw, w myśl zasady od pola do stołu. Te programy mają charakter całościowy, wspierają zarówno produkcję, jak i rynek usług. Skuteczną i na pewno najbardziej spektakularną formą wzmacniania tego rynku są konkursy kulinarne. Dzięki nim poznajemy coraz większą ofertę  w tej dziedzinie, wzmacniamy konkurencję, przez to konsumentowi do takiej żywności łatwiej dotrzeć.

 

„Od pola do stołu” – to jest idea produktu regionalnego. Zaczynamy więc od surowca rolnego, tu wyhodowanego, następnie regionalnej przetwórni, która go w odpowiedni sposób przerobi, z czego powstanie regionalna potrawa, serwowana – a jakże - przez tutejszą gastronomię. W ten sposób tworzymy grupową markę, zastrzeżony prawnie znak towarowy, rozpoznawalny już w wielu regionach Europy. W regionie Halland są to na przykład potrawy z łososia, w innych regionach Szwecji potrawy ze śledzia. Jeśli takich producentów surowców powiążemy w sieć – w Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – ich działania przełożą się bezpośrednio na kształtowanie lokalnych i regionalnych rynków pracy. W tym sensie skorzystają na tym wszyscy, i mieszkańcy, 
i goście. Morąska „AGRUKUCHNIA” jest więc elementem szerokiej działalności Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Warmińsko-Mazurskiego Programu Promocji Jakości.

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz