Sympozjum naukowe „Zapobieganie i zwalczanie zjawiska korupcji w formacjach porządku publicznego”

W dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji (9 grudnia) w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbyło się sympozjum naukowe pod nazwą Zapobieganie i zwalczanie zjawiska korupcji w formacjach porządku publicznego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Leszek ELAS, natomiast patronat naukowy sprawował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

 

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało z inicjatywy kierownictwa Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej Pana płk. SG Mirosława HAKIEL i Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej Pani mjr SG Aldony GRZEGORCZYK oraz kierownictwa Centrum Szkolenia Straży Granicznej we współpracy Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego reprezentowanym przez Pana prof. dr. hab. Piotra MAJERA – Kierownika Katedry Teorii Bezpieczeństwa Wydziału Prawa i Administracji.

 

Udział w sympozjum wzięli również przedstawiciele Policji reprezentujący między innymi: Komendę Główną Policji w Warszawie na czele z Panem insp. Lechem BIERNATEM – Dyrektorem Biura Spraw Wewnętrznych oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, którą reprezentowała Pani kom. gr Dorota MOCARSKA – Dyrektor Instytutu Prawa Wydziału Bezpieczeństwa  Wewnętrznego i Administracji.

 

Straż Graniczną w sympozjum reprezentowali: Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie Pan płk SG Przemysław KUŹMIŃSKI oraz zastępca komendanta Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku Pan ppłk SG Mirosław DOROSZKIEWICZ, a także funkcjonariusze SG reprezentujący piony merytorycznie odpowiedzialne za identyfikację i wykrywanie zjawiska korupcji oraz przeciwdziałanie patologiom w służbie oraz kadra dydaktyczno-naukowa CSSG: ppłk SG dr Andrzej WAWRZUSISZYN, ppłk SG Andrzej BIERNACKI, ppłk SG Jan SZCZERBA, mjr SG dr Beata SZACHOWICZ, mjr SG Beata KLESZCZEWSKA i chor. SG dr Lucyna SIKORSKA i.

 

Sympozjum otworzył Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej płk SG Andrzej RYTWIŃSKI, który przywitał zaproszonych gości oraz przybliżył cele przyświecające organizacji przedsięwzięcia i rys historyczny związany z przeciwdziałaniem korupcji w formacji.

 

Tematyka konferencji poświęcona była realizacji strategii antykorupcyjnej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w formacjach porządku publicznego oraz karno-prawnym aspektom korupcji w ujęciu historycznym. Uczestnicy sympozjum uwagę skupili również na społecznych aspektach ww. zjawiska oraz promocji etycznych wzorców postępowania funkcjonariuszy służb poszanowania prawa w kraju.

 

Organizacja sympozjum wpisuje się krajowe obchody Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji w Polsce, a tematyka podsumowująca działania antykorupcyjne na przestrzeni dwóch dekad w Straży Granicznej w obchody 20. rocznicy powołania Straży Granicznej przypadające w przyszłym roku.

 

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nr 58/4 z dnia 31 października 2003 roku i upamiętnia ratyfikację przez Państwa – Strony Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w dniach 9 - 11 grudnia 2003 roku w Meridzie w Meksyku. Od tego czasu Konwencja stanowi bazę do zwalczania korupcji zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także przyczynia się do uwydatnienia roli zapobiegania i walki z tą patologią oraz podnoszenia poziomu świadomości obywateli.

 

Korupcja to żądanie, proponowanie, wręczanie i przyjmowanie bezpośrednio lub pośrednio łapówki, jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści albo obietnicy takiej korzyści. Korupcja oznacza przede wszystkim nadużycie władzy publicznej dla prywatnych korzyści. Dotyczy to nie tylko funkcjonariuszy publicznych i przedstawicieli instytucji samorządowych, ale także osób zatrudnionych w placówkach dysponujących środkami publicznymi, np. w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, uczelniach, przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa, fundacjach. Na wspólnym portalu internetowym CBA i MSWiA www.antykorupcja.gov.pl znajdziemy praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w zetknięciu z korupcją. Są tam również materiały edukacyjne (m.in. ulotki, spot telewizyjny i radiowy), które mają pomóc zapobiegać temu zjawisku.

Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz