17 grudnia o godz. 17.00 do Galerii Mazowieckiej
w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie
Plac Bankowy 3/5, wejście główne (C).
na wernisaż wystawy
WYZNANIA WILNIANEK
z cyklu NASZ SĄSIAD LITWA
Asma Bankauskaitë, Lena Chwiczija, Lilia Miłto,
Julia Pietrowska i Jolanta Śnieżko
to artystki różnych narodowości, ale o tym samym rodowodzie – wileńskim. Łączy je podobna wrażliwość, w obrazach zawarte zostały kobiece wyznania, a więc marzenia, spojrzenia na siebie, na swoje miejsce i rolę w życiu, przy jednoczesnym szukaniu wartości, tak ważnych również dla twórczości. Takich jak miłość i przyjaźń, spełnienie się w rodzinie, harmonia z otaczającą przyrodą.
Wystawa ta niewątpliwie jest pięknym i naturalnym wprowadzeniem do Świąt Bożonarodzeniowych.
Jest to doskonała okazja, by złożyć sobie życzenia
Do zobaczenia przy lampce wina
Romuald Mieczkowski
kurator wystawy
Asma Bankauskaite (ur. w 1980) po ukończeniu w Kownie Gimnazjum Sztuk Pięknych kształciła się w kowieńskiej filii ASP w Wilnie, zdobywając dyplom z zakresie malarstwa. Artystka swą twórczość porównuje …do wyprawy w Himalaje: po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia chciałaby osiągnąć szczytu mośliwości twórczych i pozostać na nim w gronie ukształtowanych artystów, potrafiących nieszablonowo realizować swe zamierzenia.
Lena Chwiczija (ur. w 1972) studiowała dydaktykę, a także technologie sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Wilnie. Uważa, że w malarstwie najważniejszy jest kolor, z dramaturgią gestów głównie poprzez związki abstrakcji z emocjami. Stąd jej obrazy mają czytelne nastroje, potrafią również nawiązywać więzi emocjonalne z odbiorcami, doceniającymi w sztuce obecność uczuć.
Lilia Miłto (ur. w 1973) absolwentka Szkoły Sztuk Pięknych w Iwanowie i Szujskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (Rosja) oraz Wydziału Malarstwa Monumentalnego i Scenografii ASP w Wilnie. Inspiracje do swej twórczości czerpie m.in. z dzieł Sofoklesa, Szekspira, Schillera, Brechta, Ionesco. Poprzez pryzmat poznawania życia w minionych epokach usiłuje ogarnąć oczami człowieka współczesnego wartości, jakie nam towarzyszą od wieków. Lubi motywy architektoniczne, zaś środkiem realizacji twórczej bywa koloryt, sprzyjający tajemniczości.
Julia Pietrowska (właściwie Juliana, ur. w 1984) Po ukończeniu polskiego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie studiowała na ASP w swym rodzinnym mieście na Wydziale Malarstwa Monumentalnego i Scenografii. Pracuje jako konserwator zabytków sztuki sakralnej. Uwagę przywiązuje nierzadko do symboli czas dla niej nie oznacza jedynie monotonnego przemijania godzin, dni i lat.
Jolanta Śnieżko (ur. w 1973) jest absolwentką ASP w Wilnie. Kształciła się w zakresie witrażu, równolegle udzielając się malarstwu sztalugowemu. Od 2003 roku należy do Związku Malarzy Plastyków Litwy. Otoczką do jej obrazów bywają bardzo dekoracyjne konteksty, przedstawiające świat kobiety. Jest zdania, że twórczość bywa grą, która ma cieszyć, z nieodłączną ciekawością świata, pielęgnowaniem ciepłych wspomnień. Rok temu jej indywidualna wystawa w Ratuszu odniosła wielki sukces.
Warszawa, Galeria Mazowiecka, 17 grudnia 2010 – 17 stycznia 2011
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz