Szansa dla Fromborka i Nowej Pasłęki: PZŻ ponownie wydaje licencje na organizację regat!

Polski Związek Żeglarski odwiesił wydawanie licencji na organizację regat żeglarskich. Stosowną decyzję podjął Zarząd PZŻ i stanowi ona odpowiedź na zapisy nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie dopuszcza organizację regat żeglarskich bez udziału publiczności. Wnioski licencyjne PZŻ rozpatruje w trybie ekspresowym.

 

Dla społeczności żeglarskiej najważniejszym zapisem rozporządzenia jest Rozdział 3 §6.10.2. Zapis ten mówi, że w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym może brać udział nie więcej niż 150 uczestników, ale ograniczenie to nie dotyczy infrastruktury do sportów wodnych. Można zatem organizować regaty z ilością uczestników większą niż 150 osób. Regaty muszą się jednak odbywać bez udziału publiczności. Rozporządzenie znosi także limit dwóch osób przebywających w tym samym czasie na pokładzie, można zatem żeglować w takiej liczbie osób, jaką dopuszcza karta bezpieczeństwa danego jachtu, zarówno w czasie prywatnych, indywidualnych rejsów, treningów, czarterów, szkoleń, jak i regat.

 

Rozporządzenie określa również zasady sanitarne, których trzeba dochować organizując regaty żeglarskie. Podmiot uprawniony do udostepnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć́ sportowych (w przypadku zajęć́ poza obiektem sportowym oraz niezwiązanych z wydarzeniem sportowym):

a)  weryfikuje liczbę̨ osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego,

b)  dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne,

c) zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,

d)  dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,

e) zapewnia 15-minutowe odstępy miedzy wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć́ sportowych, wydarzeń́ sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami;

Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są̨ obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe. Nie obowiązuje natomiast już nakaz zakrywania ust i nosa na terenie przystani jachtowej, jak i na jachcie.

 

- Bardzo się cieszę, że decydenci po raz kolejny wzięli pod uwagę szereg wniosków i wytycznych zasugerowanych przez Polski Związek Żeglarski. Bardzo dziękuję również żeglarskiej społeczności, która aktywnie lobbowała na rzecz wdrożenia racjonalnych i adekwatnych do rzeczywistości przepisów. W korespondencji z ministerstwem sportu określiliśmy zasady bezpieczeństwa przy organizacji regat, takie jak procedury zgłoszeniowe, procedury komunikacji między sędziami, zawodnikami, trenerami, zasady pobierania sprzętu, bezkontaktowe metody rozpatrywania protestów i wiele innych. Ministerstwo po raz kolejny wysoko oceniło nasze kompetencje, o czym świadczą zapisy rozporządzenia. W imieniu całej żeglarskiej społeczności dziękuję za zaufanie. Wracamy zatem na wodę i z niecierpliwością czekam na to, aż akweny w całej Polsce zapełnią się żaglami – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jakub Jakubowski

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz