Szkolenie Służby Celnej i Policji Granicznej Serbii i Czarnogóry

Pewnego rodzaju tradycją stal się udział funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie w rozlicznych przedsięwzięciach szkoleniowych realizowanych na rzecz służb granicznych innych państw.

 Przez cały ubiegły tydzień (14-17 luty 2011 r.) dwóch ekspertów kętrzyńskiej szkoły Straży Granicznej reprezentujących pion graniczny przebywało w stolicy Czarnogóry – Podgoricy, gdzie po raz kolejny przeprowadzili szkolenie specjalistyczne, którego celem było przygotowanie 24 funkcjonariuszy policji granicznej i służby celnej z Czarnogóry i Serbii do sprawnej i profesjonalnej realizacji zadań służbowych.

Szkolenie ukierunkowane było na kontrolę przestrzeni konstrukcyjnych w pociągach, które wykorzystywane są do ukrywania przemytu.

 

Program szkolenia adresowany był do funkcjonariuszy szczebla kierowniczego oraz wykonawczego zajmujących się organizacją i kontrolą pociągów osobowych oraz towarowych w ruchu międzynarodowym. Uczestnikom szkolenia omówione zostały, na przykładzie rozwiązań polskich, zagadnienia związane z funkcjonowaniem kolejowych przejść granicznych oraz zasady, sposoby i warianty kontroli pociągów osobowych i towarowych. Polscy eksperci zaprezentowali konstrukcje wybranych typów wagonów osobowych i towarowych oraz lokomotyw wykorzystywanych przez transport kolejowy w Polsce pod kątem możliwości ukrycia w nich osób i towarów.

 

Zaprezentowane w trakcie szkolenia treści teoretyczne zostały wzbogacone realizacją szeregu ćwiczeń praktycznych, polegających na przeszukiwaniu przestrzeni konstrukcyjnych wybranych typów lokomotyw oraz wagonów w rzeczywistych warunkach stacji kolejowych Bijelo Polje na granicy  z Serbią i Tuzi na granicy z Albanią. Obsługę językową (tłumaczenie na język serbsko-chorwacki) szkolenia zapewniła funkcjonariuszka Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

 

Szkolenie realizowane było w ramach program EXBS (Export Control and Related Border Security Assistance Program) finansowanego przez stronę amerykańską.

Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz