Szumią drzewa… na Jarmarku św. Dominika

Las na Targu Węglowym? Czemu nie! Dziś, 28 lipca, po raz kolejny podczas Jarmarku św. Dominika, na specjalnym stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, urzędowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Nie zabrakło ciekawych opowieści, spotkań z mieszkańcami kniei, dzieci mogły pokazać swoje talenty podczas budowy miniaturowego domku z drewna, a łasuchy próbowały kaszubskiego chleba i innych regionalnych przysmaków.

 

Jakie drzewa rosną w lasach? Ile maja lat? Jakie zwierzęta można w nich spotkać i gdzie najlepiej się udać, aby móc je oglądać? To tylko niektóre z pytań, jakie zadawali goście odwiedzający pawilon Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym. Od rana urzędowali w nim przedstawiciele regionalnych nadleśnictw opowiadając  gościom o atrakcjach turystycznych i przyrodniczych ciekawostkach pomorskich lasów.  Mali i duzi miłośnicy ekologii usłyszeli zatem, czym różni się warchlak od przelatka, co obaj mają wspólnego z wycinkiem i przede wszystkich co na to odyniec i locha.  Nie małym zaskoczeniem dla słuchaczy leśnych opowieści była też informacja, iż sarna nie jest żoną jelenia!

 

Tak jak w dniu wczorajszym, na stoisku czekały liczne atrakcje dla dzieci – animacje, gry i zabawy edukacyjne, a wśród nich warsztaty techniczne, czyli stawianie modelu drewnianego domu. Ekspozycję edukacyjną przygotowało Nadleśnictwo Strzebielino i Nadleśnictwo Wejherowo. Natomiast drzewka dostarczyło Nadleśnictwo Kaliska.

 

Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jantar" działający przy Nadleśnictwie Cewie. Jego członkowie, czyli pracownicy Lasów Państwowych, wykonali kilka krótkich koncertów na tradycyjnych instrumentach myśliwskich, takich jak plesse i róg myśliwski. Dzięki temu wiem już jak brzmi sygnał na posiłek oraz czym różni się melodia na powitanie od tej zwołującej zbiórkę myśliwską.

 

Gienia Kramek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sasinie, podobnie jak w swojej kwaterze agroturystycznej „Gościniec u Gieni", częstowała gości tradycyjnymi daniami: pomorskim śledziem solonym z beczki w zalewie słodko-kwaśnej oraz sałatką śledziową po kaszubsku.  Na słodko był świeżo pieczony chleb posmarowany własnym, tegorocznym przetworem – dżemem z truskawki kaszubskiej oraz kaszubski kuch marchewny, zwany przez mieszkańców Kaszub „biednym ciastem" ze względu na zastosowane składniki, łatwo dostępne w gospodarstwach kaszubskich gospodyń wiejskich.

My z kolei zapraszamy do zajrzenia do skarbnicy wiedzy kulinarnej rodem z Pomorza, czyli na Listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

Na tarasie naszego stoiska działa także Główny Punkt Informacyjny, w którym można uzyskać informację, jak pozyskiwać  fundusze unijne.

 

Kto następny?

Dlaczego wydmy wędrują? Dlaczego rak chodzi tyłem? Co jedzą rosiczki? – na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie odwiedzając stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym. Przez trzy kolejne dni, od 29 do 31 lipca, gościć będziemy tu przedstawicieli Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Nie zabraknie też kolejnej porcji regionalnych smakołyków!

 

Przypominamy, że stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez cały Jarmark św. Dominika promuje podległe samorządowi województwa instytucje kultury, edukacji, zdrowia, ochrony środowiska, jak i partnerów województwa, a także pomorskie kulinaria, turystykę i projekty unijne. Na dzieci, młodzież, wszystkich mieszkańców i turystów czeka mnóstwo atrakcji – zapraszamy do naszego stoiska codziennie do 16 sierpnia, w godz. 11.00-19.00  na Targ Węglowy w Gdańsku. 

 

Małgorzata Pisarewicz

Źródło: UMG

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz