„Trener transakcyjny” – kolejny projekt kętrzyńskiej szkoły Straży Granicznej

W dniu 28 września 2012 roku zakończono w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie tygodniowe szkolenie merytoryczno-metodyczne z zakresu Treningów Rozwoju Umiejętności Społecznych (TRUS) dla 10 uczestników projektu Trener transakcyjny warsztat praktycznego stosowania analizy transakcyjnej w pracy z grupami szkoleniowymi Straży Granicznej Nr 2012-1-PL1-LEO03-27918 w ramach programu Uczenie się przez całe życie Leonardo da Vinci.

 

Prowadzącymi szkolenie są trenerzy TRUS z Policji Federalnej Niemiec – instytucji partnerskiej w projekcie. To właśnie niemieccy trenerzy w latach 2003-2005 przygotowywali grupę polskich trenerów do prowadzenia szkoleń w naszej formacji.  

Jest to pierwsze przedsięwzięcie szkoleniowe dla kandydatów na trenerów. Kolejnym etapem będą warsztaty w listopadzie, które zostaną przeprowadzone przez psychologa – specjalistę z zakresu analizy transakcyjnej (AT). Podczas warsztatów nacisk położony będzie m.in. na aspekty związane z warsztatem pracy trenera AT oraz pracą w formie team teaching, a wezmą w nich udział również obecni trenerzy TRUS z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie (2 osoby) oraz z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie (3 osoby). W ramach projektu obecni trenerzy odbędą także szkolenie dedykowane tylko dla nich. Ostatnim etapem projektu będzie wymiana doświadczeń z niemieckimi trenerami TRUS w ośrodku szkoleniowym w Niemczech, w miejscowości Bad Düben.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji trenerskich z zakresu analizy transakcyjnej oraz warsztatu trenerskiego obecnych trenerów TRUS, a także wyszkolenie nowej grupy trenerów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia TRUS w ramach doskonalenia lokalnego w swoich macierzystych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Wpłynie to na łatwiejszy dostęp do szkoleń, a tym samym wyszkolenie większej liczby funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, którzy w codziennej służbie i pracy będą wykorzystywali umiejętności społeczne. Widocznym efektem może być znacząca poprawa relacji interpersonalnych w miejscu służby/pracy oraz lepsza komunikacja.

Uczestnikami projektu są funkcjonariusze i pracownicy z Warmińsko-Mazurskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

  Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz