Trwa dyskusja o środkach unijnych dla obszarów wiejskich

W latach 2014-2020 Polska otrzyma ponad 13,5 mld euro na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Samorządy województw postulują, aby w programie znalazły się środki na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz lokalne drogi, a zarządzanie funduszami było w mniejszym stopniu zcentralizowane. Wczoraj w Olsztynie przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiali najnowszy projekt programu.

 

 

Polskie regiony są bardzo zróżnicowane – mówi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma. – Nie można tak samo traktować rolnictwa na Warmii i Mazurach oraz w Małopolsce, dlatego chcemy, aby większą rolę w działaniach przewidzianych na kolejne lata odgrywały regionalne samorządy. Uważamy także, że w programie powinny znaleźć się środki na budowę lokalnych dróg oraz infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

 

Specjalne stanowisko w sprawie projektu PROW na lata 2014-2020 przedstawiciele samorządu województwa uchwalili już 7 lutego podczas obrad Konwentu Marszałków RP w Kielcach.

 

W obecnej propozycji programu ministerstwo najwięcej środków, bo po 4 mld euro, proponuje przeznaczyć na poprawę konkurencyjności w rolnictwie oraz ochronę ekosystemów. Chodzi tu o działania takie jak: organizowanie szkoleń, warsztatów i punktów doradztwa dla rolników, inwestycje w sprzęt i innowacyjne technologie, wspomaganie nisko przetworzonej produkcji rolno-spożywczej, zalesianie w celu utworzenia korytarzy ekologicznych i kompleksów leśnych, wspieranie rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego, ochrona gleb i wód, zachowanie tradycyjnych odmian roślin i gatunków zwierząt. W najnowszym projekcie programu nie znalazły się wydatki związane z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi oraz drogowymi.

 

Z edycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014 korzysta 110 na 116 warmińsko-mazurskich gmin.

Marcin Galibarczyk

Źródło: UMO

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz