Trwa Forum w Krakowie

W Krakowskim Centrum Konferencyjnym trwa IV Forum Regionów Polska-Rosja, poświęcone tym razem szeroko rozumianej ochronie środowiska jako czynnika rozwoju regionalnego i gospodarce komunalnej. Rosjanie chcą korzystać z naszych doświadczeń w tym zakresie i poznać konkretne przykłady rozwiązań stosowanych w polskich regionach, miastach i gminach.

Forum odbywa się z inicjatywy szefów senatów Polski i Rosji. Pierwsze Forum odbyło się w 2009 roku w Moskwie, drugie rok później w Warszawie, kolejne w 2011 roku także w Moskwie, a czwarte ma miejsce w Krakowie.

- Wyścig między miastami czy regionami wygrają te miejsca, te samorządy, ci liderzy, którzy wybiorą innowacyjne rozwiązania służące rozwojowi, oparte na nowoczesnych i bezpiecznych dla środowiska technologiach – powiedział Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP. – Efektem ubocznym tego rozwoju są wszelkiego rodzaju odpady, które jednak nie muszą być tylko ciężarem, ale szansą. W Polsce coraz więcej samorządów już te szanse dostrzega i umie czerpać z nich korzyści.

Marszałek Borusewicz podkreślił historyczną rolę miejsca, w którym w tym roku odbywa się forum, Rosjanie zaś potwierdzili, że są jej świadomi i wdzięczni, że mogą odwiedzić Kraków. Valentina Matviyenko, Przewodnicząca Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego FR przypomniała zaś słowa Stanisława Lema, polskiego pisarza, filozofa i futurologa, także blisko związanego z Krakowem, który podkreślał rolę kontaktów polsko-rosyjskich, właśnie ze względu na bliskość geograficzną, kulturową, gospodarczą.

- Temat tegorocznego Forum jest dla nas bardzo ważny, bo stan gospodarki komunalnej w Rosji to jeden z najważniejszych problemów, odczuwalny przez ponad 60 proc. społeczeństwa – powiedziała Valentina Matviyenko. - Inwestujemy w tę dziedzinę, tworzymy mechanizmy finansowania obywateli, kredyty hipoteczne, chcemy zwiększyć dostępność do domów i mieszkań komunalnych. Wszystko to ma na celu poprawienie warunków bytowych obywateli. Reformy rynkowe nie zadziałały u nas w pełni, gospodarka komunalna jest u nas monopolistyczna, dlatego bardzo chętnie przyglądamy się innym rozwiązaniom, także polskim, gdzie w sposób widoczny wdraża się reformy komunalne. Chcemy, aby podczas forum zostały wypracowane konkretne propozycje rozwiązań konkretnych problemów, tak byśmy mogli poprawić prawo federalne.

W imieniu polskich regionów gości przywitał Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i prezes zarządu Związku Województw RP.

- Już 24 regiony rosyjskie mają polskich partnerów i wierzę, że współpraca międzyregionalna będzie się nadal rozwijać powiedział marszałek Jacek Protas. - Warmia i Mazury są dobrym przykładem takich kontaktów. Mamy 194 km granicy z Obwodem Kaliningradzkim, współpracujemy od blisko 20 lat na różnych płaszczyznach. Liczymy na szybkie uruchomienie małego ruchu granicznego, co będzie miało znaczenie nie tylko dla regionów granicznych, ale dla obu krajów. Uważam także, że może to być dobre pole doświadczeń do zliberalizowania w przyszłości polityki wizowej między Rosją a całą Unią Europejską 

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz