W Polsce działa 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które powstały w ramach realizowanego od 2007 roku projektu, finansowanego w funduszy europejskich, pod nazwą “Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”.
W ramach obchodzonej w tym roku akcji w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w dniu 23 lutego 2011 r. odbył się wykład monograficzny skierowany do słuchaczy szkolenia podstawowego poświęcony problematyce handlowi ludźmi. Spotkanie, wzbogacone prezentacją i projekcją filmową przygotowane przez funkcjonariuszy reprezentujących Zakład do Spraw Cudzoziemców i Wydział Prezydialny spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestniczących w nim osób.
Dzień Ofiar Przestępstw obchodzony 22 lutego został ustanowiony przez Sejm RP ustawą z dnia 12 lutego 2003 r. i ma na celu przypominanie o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
W strukturach Komendy Głównej Straży Granicznej i oddziałach Straży Granicznej działają powołani nieetatowi koordynatorzy do spraw walki z handlem ludźmi (13 koordynatorów, 12 zastępców koordynatorów). Koordynatorzy są funkcjonariuszami głównie z pionu operacyjno-śledczego. Do ich zadań należy m.in. koordynacja działań pomiędzy jednostkami i komórkami organizacyjnymi Straży Granicznej, Strażą Graniczną a Policją oraz koordynacja działań w ramach Programu wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi, w tym również współpracy z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania związane z ochroną ofiar.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz