W maju 2011 roku odbyły się warsztaty poświęcone wdrażaniu Pierwszej Pomocy Kwalifikowanej w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Już w listopadzie tegoż roku za kwotę niemal 70.000 złotych udało się pozyskać wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny, niezbędny do realizacji kursu zgodnie z wymogami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wyposażenie, o które wzbogacona został baza szkoleniowa Centrum Szkolenia SG to między innymi:
·2 szkoleniowe defibrylatory zautomatyzowane AED.
·12 fantomów (7 fantomów osób dorosłych, 2 - dziecka i 3 - niemowlęcia)do nauki resuscytacji,
·model głowy do nauki intubacji dotchawicznej dorosłego z przekrojem górnych dróg oddechowych,
·2 komplety noszy typu deska z tworzywa sztucznego,
·butla tlenowa aluminiowa z reduktorem łączącym butlę tlenową z odbiornikami tlenu,
·worki samorozprężalne, przejrzyste o konstrukcji umożliwiającej wentylację bierną i czynną poszkodowanego,
·szyny typu Kramer o różnych wymiarach, oraz
inne pomoce i materiały dydaktyczne zgodnie z wymaganiami szkolenia.
W tym samym czasie w Zakładzie Zabezpieczenia Technicznego Granicy rozpoczęto adaptacje sal dydaktyczno-szkoleniowych oraz procedurę naboru osób posiadających niezbędne kwalifikację merytoryczne i dydaktyczne do prowadzenia szkoleń w tym zakresie.
Wszystkie powyższe działania zaowocowały rozpoczęciem w dniu 27 sierpnia 2012 roku I edycji kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Inauguracji szkolenia dokonał zastępca komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej właściwy w sprawach dydaktycznych ppłk SG Dariusz Lutyński, który powitał przybyłych uczestników i zaprezentował osiągnięcia Zakładu Zabezpieczenia Technicznego Granicy w obszarze szkoleniowym z zakresu ratownictwa.
Uczestnikami kursu są funkcjonariusze Straży Granicznej, na których spoczywa obowiązek posiadania uprawnień ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy w związku z realizacją obowiązków służbowych. Absolwenci kursu zobligowani są do odnowienia uprawnień przed upływem 3 lat od chwili złożenia egzaminu.
W I edycji kursu uczestniczy 6 funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej, którzy 5 września 2012 roku złożą, w obecności lekarza systemu wyznaczonego przez Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej z Olsztyna egzamin i uzyskają tytuł ratownika potwierdzony odpowiednim, honorowanym w całym kraju, zaświadczeniem o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Za merytoryczną i organizacyjną stronę przedsięwzięcia z ramienia kętrzyńskiej szkoły Straży Granicznej odpowiada Zespół Logistyki i BHP pod kierunkiem ppłk SG Janusza Lasoty.
Planuje się, że do końca 2012 roku zostaną przeprowadzone cztery edycje kursu.
Oprac. J. Lasota/A. Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz