W trakcie warsztatów, które potrwają do 9 czerwca 2011 r. uczestnicy omówią komponenty narodowych modeli Zintegrowanego Zarządzania Granicami w różnych Państwach Członkowskich UE oraz przedyskutują mechanizm działania Zespołów Szybkiej Interwencji RABIT (Rapid Border Intervention Teams) jako narzędzia Zintegrowanego Zarządzania Granicami, a także opracują plan operacyjny ćwiczenia RABIT na poziomie krajowym.
W warsztatach uczestniczą przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej z gen. bryg SG Markiem ADAMCZYKIEM na czele, Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej Frontex, którą reprezentuje Pan Jeff SCHLENTZ oraz eksperci z Finlandii, Rumunii, Estonii, Łotwy, Bułgarii, Litwy i Grecji.
Podstawowym zadaniem służb granicznych każdego Państwa Członkowskiego UE jest zapewnienie bezpieczeństwa w całej strefie Schengen. W tym celu funkcjonuje między innymi Zintegrowany Model Zarządzania Granicami (Integrated Border Management - IBM), który został opracowany w celu skutecznej organizacji systemu kontroli i nadzoru nad granicami zewnętrznymi, a także w celu skutecznego zarządzania przepływem osób przez granice zewnętrzne PC UE. Ideą przyświecającą twórcom modelu było przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu ochrony granic przy zapewnieniu ich sprawnego przekraczania - zgodnie z dorobkiem prawnym Schengen.
W ramy IBM wpisuje się również współpraca z Europejską Agencją Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej Frontex, która wśród licznych zadań nadzoruje również funkcjonowanie i rozmieszczenie Zespołów Szybkiej Interwencji - RABIT.
Warsztaty są kontynuacją nawiązanej w 2008 roku współpracy pomiędzy polską Strażą Graniczną i fińską Border and Coast Guard. Jedną z form tej współpracy jest organizowanie wspólnych szkoleń głównie z zakresu IBM.
Ścisła współpraca z naszym północnym partnerem zaowocowała szeregiem wspólnych przedsięwzięć wśród których wystarczy wymienić: spotkanie przedstawicieli polskiej SG i fińskiej BCG w styczniu 2008 r. w Finlandii, którego celem było uszczegółowienie obszarów współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy ośrodkami szkolenia, wizytę studyjną delegacji fińskiej w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie w tym samym roku, udział słuchaczy kursu oficerskiego w „międzynarodowym module szkoleniowym” poświęconym problematyce zarządzania granicą (listopad 2008, Imatra) czy też udział w wizycie studyjnej wykładowców Centrum Szkolenia SG w Imatrze w grudniu 2008 roku, w trakcie której zapoznano się z elektronicznym systemem nadzoru lądowego odcinka granicy oraz analizą ryzyka i systemem dowodzenia.
W ramach kontynuacji wspomnianej współpracy w ubiegłym roku wykładowcy Centrum Szkolenia SG dwukrotnie wyjeżdżali do Finlandii, gdzie w Akademii w Espo oraz w Akademii w Imatrze nie tylko mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach, ale również prowadzenia wykładów uczestnikom szkoleń z zakresu Integrated Border Management. Dotychczas wszystkie szkolenia w ramach współpracy z Finlandią odbywały się u naszego partnera.
Tym razem w szerokim gronie funkcjonariusze służb granicznych różnych PC UE spotykają się w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
Autor zdjęć: M. Sajkowska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz