Unijni eksperci o zarządzaniu granicami w Kętrzynie

Wybrane komponenty narodowych modeli zintegrowanego zarządzania granicami w państwach członkowskich UE oraz zasady organizacji i prowadzenia misji ewaluacyjnych i jej rola w procesie kontroli i nadzoru to tematy przewodnie rozpoczętych wczoraj (10.06) w Kętrzynie warsztatów z udziałem unijnych ekspertów.

Organizatorem międzynarodowych warsztatów jest Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W spotkaniu uczestniczą eksperci w zakresie zarządzania granicami z Finlandii, Estonii, Łotwy, Rumunii i Słowacji. Stronę polsk ą reprezentują przedstawiciele oddziałów Straży Granicznej ochraniających zewnętrzną granicę UE oraz Komendy Głównej Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej, a także przedstawiciel Straży Granicznej w strukturach Unii Europejskiej. W sumie w spotkaniu bierze udział 24 uczestników.

Oficjalnego otwarcia warsztatów dokonała Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie Pani ppłk SG Aleksandra Świątecka, a uczestników w siedzibie Centrum Szkolenia powitał komendant kętrzyńskiej szkoły Straży Granicznej Pan płk SG Andrzej Rytwiński w obecności zastępcy komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Pana ppłk. SG Zbigniewa Klimczyka.

Rolę moderatorów warsztatów pełnią: Radca Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Straży Granicznej Pan ppor. SG Marcin Dróżdż oraz Pan por. SG Karol Turzyński z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Prelegentami natomiast s ą reprezentanci formacji, wszystkich uczestniczących w spotkaniu państw, odpowiedzialnych za ochronę granic, w tym Komendy Głównej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej oraz przedstawiciel Straży Granicznej w strukturach unijnych Pan płk Mirosław Nowaczyk. Gościem drugiego dnia spotkania jest przedstawiciel Agencji Frontex Pan płk SG Henryk Raczkowski.

Koncepcja warsztatów w zakresie zintegrowanego zarządzania granicami (Integrated Border Management (IBM)) to połączenie cz ęści teoretycznej z praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy warsztatów przedstawiają wybrane komponenty narodowych modeli zintegrowanego zarz ądzania granicami w swoich państwach, a także zapoznają się ze sposobem organizacji i przeprowadzania misji ewaluacyjnych. Poszczególni uczestnicy zaprezentują ponadto rolę i wpływ misji ewaluacyjnych na proces kontroli i nadzoru realizacji bieżących zadań służbowych na bazie swoich doświadczeń.

Część praktyczna warsztatów, związana z działaniami kontrolnymi, realizowana będzie w granicznych jednostkach organizacyjnych Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Od środy (12.06) uczestnicy warsztatów w sposób praktyczny i realny kontrolować będą wybrane elementy z zakresu planowania, organizowania i pełnienia służby granicznej w placówkach. Wyniki z kontroli wraz z wnioskami zaprezentowane zostaną w ostatnim dniu warsztatów oraz przesłane właściwym komendantom, celem wykorzystania. Spotkanie, które potrwa do piątku 14 czerwca 2013 r. z ramienia Centrum Szkolenia SG koordynuje kierownik Zakładu Granicznego Pan ppłk SG Marek Zygowski wraz z współpracownikami.

 Foto: E. Milewski / A. Śnieżko

Aneta Wojtanowska-Zimoń

 

Źródło: SG

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz