Uwaga na śnieg i sople.

Okres zimy to czas szczególnie ważny jeżeli chodzi o opady atmosferyczne śniegu oraz występowanie niskich temperatur.

Warto podkreślić, że w chwili obecnej powiat braniewski nie nawiedziły silne opady atmosferyczne. Jednak śnieg stwarzający radość dla dzieci stanowi poważne zagrożenie dla konstrukcji obiektów oraz osób postronnych. Szczególnie niebezpieczne są zalegające sople na znajdujące się na budynkach i w pobliżu chodników.

W piątek 30.01.2010r strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Braniewie odnotowali kilka zdarzeń związanych z usunięciem lodowych sopli z obiektów. Sople o znacznych wymiarach stanowiły zagrożenie dla pieszych. Działania podejmowane były na ulicy Kościuszki w Braniewie oraz na obiektach przejścia granicznego w Grzechotkach. 

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nie usunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Czy jest to przestrzegane, sprawdzają inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych. Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie. Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Warto pomyśleć aby nie doszło do tragedii. W przypadku zauważenia sopli lodowych, które stanowią zagrożenie należy poinformować zarządcę obiektu lub Państwową Straż Pożarną. Dodatkowo należy pamiętać, że Straż Pożarna nie jest instytucją świadczącą usługi związane z usuwaniem śniegu czy sopli lodowych jeżeli wynika z zaniedbania zarządcy obiektu. Usługi w zakresie usuwania zalegającego śniegu świadczą wyspecjalizowane firmy, posiadające pracowników odpowiednio wyszkolonych i przygotowanych oraz wyposażonych w sprzęt zapewniający bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości. Mieszkańcy powinni monitorować zagrożenia związane ze śniegiem i lodem oraz przekazywać informacje do zarządcy, który powinien podjąć kroki zmierzające do usunięcia zagrożenia.

Ireneusz Ścibiorek

Źródło: Strażacy Braniewo

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz