Program Partnerstwo Wschodnie dotyczy współpracy Unii Europejskiej z Ukrainą, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Mołdawią i Białorusią. Przedstawiciele polskich oraz partnerskich samorządów będą debatować o możliwościach szerszej kooperacji w ramach programu. Wiele regionów od lat utrzymuje relacje społeczne i ekonomiczne, tak jak na przykład województwo warmińsko-mazurskie, które współpracuje z ukraińskim Obwodem Rówieńskim.
- Polakom szczególnie zależy na umacnianiu relacji z krajami Europy Wschodniej, wynika to między innymi z historii oraz obecnych kontaktów kulturowych i gospodarczych. Samorządy regionalne i lokalne mają zatem szerokie pole do działania i rozwijania tych relacji - mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, będący prezesem Związku Województw RP oraz członkiem Komitetu Regionów.
Wśród prelegentów pojawią się m.in. Štefan Füle, komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa, Mercedes Bresso, przewodnicząca Komitetu Regionów oraz Andrzej Cieszkowski, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego.
Udziału w dyskusji eksperckiej wezmą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Komisji Europejskiej, polskich województw oraz samorządów krajów objętych Partnerstwem Wschodnim.
Partnerstwo Wschodnie zostało zainicjowane przez Polskę i Szwecję dwa lata temu. Celem programu jest integracja sześciu krajów Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego z Unią Europejską. Jest to jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz