Kraje UE niestety nie są w stanie przeprowadzić operacji wojskowych, przykładem jest ostatnia interwencja w Libii, bez wsparcia USA, które pokrywają 75% wszystkich wydatków obronnych w NATO. Parlament Europejski przyjął dziś sprawozdanie, które jest odpowiedzią na nieskoordynowane cięcia w budżetach obronnych przeprowadzane w ostatnich latach przez większość państw członkowskich UE. Eurodeputowani wzywają do zwiększonej współpracy w dziedzinie obrony.
- Czeka nas ogromne wyzwanie, zarówno jeśli chodzi o reformy Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, jak i w sferze polepszenia współpracy między Unią Europejską i NATO. W szczególności, UE powinna skupić się na synergii, która zapewni optymalne wykorzystanie budżetów narodowych w czasie globalnego kryzysu finansowego. Martwi nas powszechna tendencja do zmniejszenia nakładów na obronę. Prawdą jest, że utrzymanie wydatków na obronę na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo Europie nie jest łatwym zadaniem wobec kryzysu finansowego, kiedy presja społeczna jest tak silna. Jednocześnie, dbając o naszą przyszłość, po prostu nie możemy sobie pozwolić na zaniedbanie dziedziny bezpieczeństwa i obrony - powiedział autor raportu Krzysztof Lisek, eurodeputowany PO.
Posłowie zgodzili się, że w świetle obecnych radykalnych cięć budżetowych UE nie może pozwolić na dalsze tolerowanie obecnego podejścia – wykorzystanie środków i współpraca muszą być lepsze w obszarze obronności. Kryzys finansowy jest dobrą okazją do wzmocnienia współpracy w tej dziedzinie. Lepsza kooperacja pomoże uniknąć duplikacji, a poprzez efekt skali, zmniejszyć koszt badań naukowych i technologii. Zapewni lepsze wykorzystanie środków finansowych.
- W sprawozdaniu przedstawiłem kilka sposobów optymalizacji wydatków na obronę i bezpieczeństwo. Musimy jak najszybciej zidentyfikować najbardziej obiecujące oraz strategiczne projekty, m. in. w zakresie wsparcia logistycznego, pomocy medycznej, transportu strategicznego, nadzoru morskiego, wywiadu, ochrony przed użyciem broni biologicznej i chemicznej. Koncepcja łączenia i podziału funkcji i zasobów (pooling and sharing) jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Pomoże nam ona w konstruktywnym zmniejszeniu kosztów bez osłabiania naszego bezpieczeństwa - podsumował Lisek.
Data dodania: 2011-12-17 18:41:08, kzs
A | A | A
W kierunku lepszej współpracy w dziedzinie obrony
Państwa członkowskie wspólnie wydają około 200 mld euro rocznie na obronę, co w przybliżeniu jest równe tylko jednej trzeciej budżetu na obronę USA.
Źródło: Własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz