450 ml, które możemy bezpiecznie i pod nadzorem wykwalifikowanego personelu oddać w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, to nie tylko cegiełka wsparcia ratująca ludzkie życie. Krew to lek, bezcenny lek. Nie można jej stworzyć w warunkach laboratoryjnych, a jedyną fabryką, która potrafi go wytworzyć, jest organizm drugiego człowieka. Abstrahując od okoliczności, każdego dnia krew potrzebna jest dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom starszym oraz pacjentom zmagającym się z nowotworami. Cieszy fakt, że o krwiodawstwie coraz głośniej mówi się w Polsce, jednakże nadal to tylko kropla w morzu potrzeb, a świadomość Polaków w tym zakresie jest ciągle niska. Chcemy to choć trochę zmienić za pomocą kolorowych skarpetek. – mówi Łukasz Tylczyński z Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji. W naszych krwioobiegach płynie ok. 5-6 litrów krwi, a oddanie 450 ml, w dodatku pod czujnym okiem specjalistów, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, a może pomóc ratować ludzkie życie – dodaje Tylczyński.
Punkty poboru krwi dwoją się i troją, aby zachęcić obywateli do wizyty i donacji krwi. W akcję angażuje się także wiele firm i organizacji, które starają się przyciągnąć niezdecydowanych różnego rodzaju profitami czy upominkami. Postanowiliśmy w Nanushki stworzyć wzór kolorowych skarpetek nie do pary, które są stricte poświęcone obchodzonemu 14 czerwca Światowemu Dniu Krwiodawcy. Skarpetki z właściwą grupą krwi otrzymają donatorzy w wybranych centrach krwiodawstwa w Polsce. Chcemy wykorzystać popularność kolorowych skarpetek do zwiększenia świadomości w obszarze honorowego krwiodawstwa. – dodaje Tomasz Bukowski, twórca Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji i projektant „Bloodway”, czyli stworzonych z myślą o akcji skarpetek.
Oczywiście nie każdy może krew oddać - istnieją pewne ograniczenia wiekowe, zdrowotne, wagowe czy związane choćby z pobytami zagranicznymi czy tatuażami. Dlatego, chcąc oddać krew, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy możemy w obecnej chwili to zrobić. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Narodowego Centrum Krwi - https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi/
Łukasz Tylczyński
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz