Wałęsa: Polska potrzebuje silnej promocji. Głosuję na Mazury!

Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Solidarności, laureat pokojowej Nagrody Nobla (1983), Prezydent Polski (1990-1995), Człowiek Roku Magazynu Time (1981) Lech Wałęsa, włącza się w kampanię Mazury Cud Natury.

- Lecha Wałęsy nie musiałem wcale namawiać – mówi Jacek Pałkiewicz, Ambasador Mazur w ramach światowego plebiscytu na „Siedem Nowych Cudów Natury”.

– Skontaktowałem się z byłym prezydentem przebywającym obecnie na drugim kontynencie i w oka mgnieniu usłyszałem odpowiedź: „Wchodzę do tego przedsięwzięcia. Polska potrzebuje dziś silnej promocji za granicą, a konkurs „New 7 Wonders of Nature” jest  szansą na bycie zauważonym w skali ogólnoświatowej. Życzę z serca powodzenia i zaraz zagłosuję na Mazury”.

- Nie miałem wątpliwości, że mój przyjaciel okaże przychylność i wsparcie narodowego kandydata – ujawnia Pałkiewicz. - Dobrze się rozumiem. Niegdyś wspomagałem go w trudnych chwilach, dziś on gotów jest mi pomóc w niełatwej batalii o miejsce wśród takich klejnotów przyrody jak Wodospad Iguazu, Kanion Kolorado czy Galapagos - dodaje Jacek Pałkiewicz.

Z pewnością Lech Wałęsa nie ograniczy się tylko do samej deklaracji. W ciągu najbliższych dni Jacek Pałkiewicz spotka się z Lechem Wałęsą w celu omówienia planów związanych z działaniami na rzecz promocji Polski przez udział Mazur w konkursie Fundacji „New7Wonders”.

W sierpniu 2008 r. Lech Wałęsa został odznaczony przez Jacka Protasa, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego najwyższym odznaczeniem regionu – „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

---
Fundacja "New7Wonders", założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, która niedawno zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata rozpoczęła kolejny plebiscyt – ogólnoświatowe głosowanie na Nowe 7 Cudów Natury. Śniardwy, Mamry i inne akweny wodne Mazur są jednymi z kandydatów do miana 7 Cudu Natury. Na stronie szwajcarskiej Fundacji, mazurskie jeziora reklamowane są jako okręg w północno-wschodniej Polsce, składający się z blisko dwóch tysięcy jezior. Do końca 2008 roku internauci oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z niemal wszystkich krajów świata. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji, w tym nasze rodzime Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska.

Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia i zakończyła się 21 lipca 2009 roku.
5 lipca 2009 r. Mazurskie Jeziora znalazły się na pierwszym miejscu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”).

9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich Mazury. Członkowie panelu ekspertów wybrało spośród nich 21 lipca, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, 28 finalistów konkursu.

W gronie finalistów znalazły się Mazurskie Jeziora! Tym samym Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie!

Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę, a Mazury można wesprzeć głosując na stronie: www.MazuryCudNatury.org.

Jacek Pałkiewicz - członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Przepłynął samotnie Atlantyk, szkolił kosmonautów i jednostki specjalne strategii przetrwania, odkrył źródło  Amazonki. Kierował licznymi wyprawami pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Autor wielu książek. Kawaler Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W ub. roku Benedykt XVI udekorował go krzyżem zasługi Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). Jego dokonania ukazuje nowowydana biografia „Pałkiewicz, droga odkrywcy”, autorstwa Andrzeja Kapłanka.

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz