Poprzednie edycje warsztatów z zakresu VIS odbyły się we wrześniu i październiku 2011 r. przed wdrożeniem Wizowego System Informacyjnego.
Obecna edycja skierowana jest do funkcjonariuszy Straży Granicznej pionu do spraw cudzoziemców. Zajęcia prowadzone będą przez przedstawicieli Zarządu do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej: Panią płk. SG Beatę Kulikowską, Pana chor. SG Pawła Hołoweńko, Pana sierż. sztab. Marcina Zielińskiego i Pana sierż. SG Sebastiana Korchuta.
Warsztaty, w których uczestniczy 28 funkcjonariuszy ze wszystkich oddziałów SG, potrwają do 24 lutego 2012 roku.
Celem systemu VIS jest wymiana informacji o osobach starających się o wizę i wydanych wizach między państwami tworzącymi strefę Schengen, które zniosły kontrole na granicach. Wdrożenie systemu przyczyniło się do usprawnienia współpracy między państwami członkowskimi m.in. we wspólnej polityce wizowej, zapobiegania handlu wizami, identyfikacji osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu i pobytu.W systemie VIS gromadzone są dane dotyczące wnioskodawcy wizy oraz informacji na temat wniosku wizowego, a także samej wizy (czy była wydana, anulowana, cofnięta lub przedłużona, czy też odmówiono jej wydania). System zawiera dane biometryczne tj. fotografie i odciski palców osoby składającej wniosek wizowy. Dzięki temu funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli paszportowejmająmożliwość weryfikacji tożsamości osoby przekraczającej granice strefy Schengen. Korzystanie z danych VIS jest możliwe na podstawie wniosku dającego podstawy do uznania, że przyczyni się to do zapobiegania, wykrycia lub ścigania przestępstw. W Polsce takie uprawnienia uzyskały m.in. Straż Graniczna, konsulowie, wojewodowie, Policja, sądy, prokuratury, ABW, BOR oraz CBA.
Układ z Schengen to porozumienie z 1985 roku, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz