Data dodania: 2009-07-26 15:11:05,
kzs
A | A | A
Wiadomości w sprawie nowych akcyz
30 czerwca był ostatnim, kiedy to można było kupić papierosy ze starą banderolą. Od 1 lipca, można sprzedawać tylko te paczki papierosów, na których widnieje nowy znak akcyzy. Na
30 czerwca był ostatnim, kiedy to można było kupić papierosy ze starą banderolą. Od 1 lipca, można sprzedawać tylko te paczki papierosów, na których widnieje nowy znak akcyzy.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów (z grudnia 2008 r.), z dniem 30 czerwca 2009 r., ważność tracą dotychczasowe wzory podatkowych znaków akcyzy, umieszczonych na paczkach papierosów.
Jednakże może się zdarzyć, iż w sklepie, kiosku lub na stacji benzynowej nie wszystkie paczki ze „starą” akcyzą zostaną sprzedane. W takim przypadku papierosy mogą ponownie trafić do sprzedaży pod jednym warunkiem: należy nakleić, na stare banderole, nowe znaki akcyzy (banderole legalizacyjne).
Co trzeba zrobić aby otrzymać nowe banderole legalizacyjne? Określa to specjalna procedura: po dniu 30 czerwca 2009 r., jeśli właściciel np. sklepu, kiosku, itp. chce sprzedać paczki, ze „starą” akcyzą,, zobowiązany jest po pierwsze sporządzić spis tych wyrobów i w terminie trzech dni przesłać go właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, (w naszym województwie jest to Urząd Celny w Olsztynie).
Następnie sprzedawca, powinien złożyć do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowanie na legalizacyjne znaki akcyzy.
Kolejnym krokiem w celu uzyskania nowych banderol jest wypełnienie wniosku o sprzedaż legalizacyjnych znaków akcyzy. Wniosek ten wraz ze spisem wyrobów tytoniowych, należy złożyć do naczelnika urzędu celnego.
Przed wydaniem decyzji w sprawie sprzedaży nowych banderol, właściciel sklepu, bądź np. kiosku, jest zobowiązany zapłacić za każdą banderolę legalizacyjną kwotę w wysokości 1,30 zł.
W związku z tym, iż banderole są papierami wartościowymi, mogą być naklejone na paczki papierosów tylko w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Dlatego też po ich otrzymaniu, sprzedawca zobowiązany jest przesłać naczelnikowi urzędu celnego, co najmniej na trzy dni przed zamierzonym oznaczaniem wyrobów, pisemne zgłoszenie, podając ilość i rodzaj wyrobów, rodzaj opakowań jednostkowych oraz miejsce.
Wszelkie informacje dotyczące nowych znaków akcyzy można uzyskać, pisząc na adres Informacji Celnej olsztyńskiego Urzędu: informacja.celna@ols.mofnet.gov.pl
Źródło: Izba Celna Olsztyn
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz