Wniosek o 500 plus złożony do końca czerwca gwarantuje ciągłość wypłaty

Od 1 lutego trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na okres świadczeniowy 2023/2024. Na Warmii i Mazurach na nowy okres świadczeniowy rodzice złożyli 154,5 tys. wniosków o to świadczenie. 96 proc. wniosków jest już rozpatrzonych. Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosków powinni pospieszyć się i zrobić to do końca czerwca. Przekazanie wniosków w kolejnym miesiącu, spowoduje utratę prawa do wyrównania za bieżący miesiąc.

 

- Od początku czerwca trwają wypłaty świadczeń na okres świadczeniowy 2023/2024. Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus, pierwszy przelew świadczenia otrzymają do końca czerwca. Jeśli wniosek o świadczenie został złożony w maju, wypłata zostanie zrealizowana do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek wpłynie  w czerwcu, pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia - wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim

 

- Rodzice, którym urodziło się dziecko mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli dotrzymają terminu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem- dodaje rzeczniczka.

 

Rodzice powinni zwracać uwagą, czy wniosek jest wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów. Jeśli wniosek jest niepoprawnie wypełniony to trzeba go zweryfikować, a to wpływa na wydłużenie czasu załatwienia sprawy i wypłatę świadczenia. Najczęstszym błędem jest wpisanie numeru PESEL dziecka, czy też w numerze rachunku bankowego.

 

- Często oboje rodziców składa wniosek o wypłatę świadczenia na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowują dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje  temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł – mówi Anna Grabowska

 

Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, min. przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. 

 

 

A G

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz