Wykładowcy z Polski i Węgier przebywali w litewskich granicznych placówkach, miedzy innymi w Padvarionys (na granicy z Republiką Białorusi), Kybartai (na granicy z Obwodem Kaliningradzkim) oraz w porcie lotniczym w Wilnie. W trakcie pobytu na Litwie wykładowcy zapoznawali się z ogólnymi zasadami planowania, organizowania i pełnienia służby granicznej na tzw. „granicy zielonej” oraz dokonywania odpraw granicznych osób, towarów i środków transportu w przejściach granicznych.
Harmonogram wizyty obejmował także dwudniowy pobyt w Szkole Straży Granicznej Republiki Litwy w Medininkai, z którą stałą współpracę prowadzi Centrum Szkolenia Straży Granicznej, a będącej jednocześnie jedną z dziesięciu Akademii Partnerskich Frontex w Europie. Wykładowcy zapoznali się zostali ze strukturą organizacyjną szkoły, jej bazą dydaktyczną oraz systemem kształcenia funkcjonariuszy służby ochrony granic Republiki Litwy.
Informacja uzupełniająca
Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Frontexzostała ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2007/2004 (26.10.2004, Dz. U. L 349 z 25.11.2004). Agencja wzmacnia bezpieczeństwo granic, koordynując działania podjęte przez państwa członkowskie w celu wdrożenia środków wspólnotowych dotyczących zarządzania granicami zewnętrznymi. Ponadto, Frontex koordynuje współpracę operacyjną między PC UE w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi, wspomaga PC w szkoleniu funkcjonariuszy straży granicznej, przeprowadza analizy ryzyka, śledzi rozwój badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic zewnętrznych, wspomaga państwa w sytuacjach wymagających zwiększonej pomocy technicznej i operacyjnej na granicach zewnętrznych oraz udziela niezbędnego wsparcia w organizowaniu wspólnych działań dotyczących powrotów.
kpt. SG Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz