Pierwsze szkolenie z tego zakresu eksperci z Zakładu Kryminalistyki (wcześniej Zespołu Kryminalistyki i Technik Kontrolnych) przeprowadzili od stycznia do kwietnia 2003 r. Na przestrzeni 10. lat program szkolenia specjalistycznego przyszłych techników kryminalistyki dostosowywany był do bieżących potrzeb formacji i wymogów, jakie stawiała przed funkcjonariuszami formacji rzeczywistość. Początki szkolenia nie były łatwe, ale dzięki staraniom kierownictwa Centrum przy znaczącym wsparciu Komendy Głównej Straży Granicznej ośrodek systematycznie był doposażony w coraz nowocześniejszy sprzęt, powstawały kolejne specjalistyczne pracownie i laboratoria. Wraz z rozwojem bazy dydaktycznej swoje kompetencje podnosiła i doskonaliła kadra Zakładu Kryminalistyki.
Celem głównym szkolenia specjalistycznego realizowanego przez kętrzyńską szkołę jest przygotowanie pod względem teoretycznym i praktycznym funkcjonariuszy Straży Granicznej do wykonania zadań na stanowisku technika kryminalistyki. Szkolący dbają o to, by zdobyte w czasie szkolenia specjalistycznego wiedza i umiejętno ści były skutecznie wykorzystywane w zakresie ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz przekształcane w dowody procesowe. W trakcie szkolenia funkcjonariusze, rekrutujący się z pionów operacyjno-śledczych, doskonalą znajomość i umiejętność posługiwania się sprzętem techniki kryminalistycznej w celu prawidłowego stosowania go na miejscach badanych zdarzeń, a prowadzący czuwają nad kształtowaniem u nich nawyków oraz wyrabiają umiejętności niezbędne w realizacji czynności procesowo kryminalistycznych i operacyjno-śledczych. Ważną rolę w procesie szkolenia odgrywa właściwe formułowanie wniosków prowadzących do prawidłowego budowania wersji operacyjnych i śledczych. Słuchacze uczą się przeprowadzania oględzin, ujawniania i zabezpieczania śladów i sporządzania dokumentacji fotograficznej. Głównym kierunkiem działalności szkoleniowej w tym zakresie jest fotografia oraz technika kryminalistyczna.
Szkolenie techników kryminalistyki to nie tylko zajęcia w Kętrzynie. Wyk ładowcy dbają by było ono platformą poznawczą, kt órej w przyszłości towarzyszyć będzie wymiana doświadczeń. Słuchacze uczestniczą w podróżach dydaktycznych między innymi do: Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Laboratorium Kryminalistycznego Straży Granicznej, LK Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie a także Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W centralnych laboratoriach zapoznają się z badaniami prowadzonymi przez ekspertów, sposobami wykorzystania technik kryminalistycznych oraz specjalistycznym sprzętem. Szczególnie interesująca zawsze jest wizyta w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. przybliżająca proces technologiczny produkcji papieru wartościowego oraz sposoby personalizacji dokumentów. Obok kadry dydaktycznej Centrum, zajęcia na kursie prowadzą zaproszeni goście, często uznani w kraju eksperci w dziedzinie kryminalistyki.
W tym tygodniu (17-20 czerwca) zakończyła się w Centrum XVII. edycja szkolenia specjalistycznego „Technik kryminalistyki”. Podczas blisko trzymiesi ęcznego pobytu w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie przyszli technicy kryminalistyki SG kształcili się w takich obszarach jak technika i fotografia kryminalistyczna, prawo procesowe czy też wybrane zagadnienia taktyki kryminalistycznej.
Oceny praktycznego i merytorycznego przygotowania słuchaczy dokonali Pan ppłk SG Tomasz Kłosiński – Radca ds. Laboratorium Kryminalistycznego Straży Granicznej Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej i Pan kpt. SG Marek Palewicz – Kierownik Sekcji Techniki Kryminalistycznej Wydziału Operacyjno-Śledczego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kadra Zakładu Kryminalistyki Centrum. XVII. edycję szkolenia ukończyło 16 funkcjonariuszy, którzy dalsze swoje zadania realizować będą w pionie operacyjno-śledczym, a w ciągu ostatnich 10 lat – 271 funkcjonariuszy.
Od samego początku rozpoczęcia szkoleń techników kryminalistyki zajęcia ze słuchaczami prowadzą: ppłk SG Krzysztof Ślaski – kierownik Zakładu Kryminalistyki i mjr SG Jacek Ciunel – kierownik Zespołu Badań Kryminalistycznych ZK przy wsparciu wykładowcy por. SG Moniki Mieczkowskiej oraz specjalistów: st. chor. SG Wojciecha Groch, chor. SG Olimpii Kędry i st. chor. szt. SG Sławomira Pawłowskiego.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz